Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki? Czym skutkuje to dla pracowników nocnej zmiany?

0
Podziel się:

Wielkimi krokami zbliża się pierwsza zmiana czasu w 2019 r. Podpowiadamy, kiedy przestawimy zegarki na czas letni i co to oznacza dla pracowników na nocnej zmianie.

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki? Co zmiana oznacza dla pracowników?
Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki? Co zmiana oznacza dla pracowników? (iStock.com)
bECrIDOt

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca br. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy. Stosowanie czasu letniego ma umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego - dziennego.

Przesunięcie wskazówek zegara o godzinę "do przodu" sprawia również, że zachód Słońca następuje godzinę później. Do czasu zimowego wrócimy natomiast w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października br., czyli ostatni weekend tego miesiąca.

bECrIDOv

Zmiana czasu 2019. Czym skutkuje dla pracowników nocnej zmiany?

Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawi, że w tę jedną noc będziemy spali krócej, a niektórzy z nas - pracowali. Oznacza to, że zatrudnionym w tym czasie, czas pracy zostanie skrócony o godzinę, chyba że pracodawca zdecyduje się wydłużyć tę zmianę - informuje "Rzeczpospolita".

Skrócenie czasu pracy nie może skutkować więc zmniejszeniem stałego miesięcznego wynagrodzenia za marzec. - Przyczyna niedopracowania nie leży bowiem po stronie pracownika, lecz wynika z obowiązującego prawa. Konsekwencje tego stanu rzeczy obciążają pracodawcę, a nie zatrudnionych - czytamy w Rzeczpospolitej.

Pracodawca może jednak wydłużyć nocną zmianę, wówczas "nie będzie musiał płacić za niedopracowaną godzinę".

bECrIDOW
KOMENTARZE
(0)