Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni?

1
Podziel się:

Pierwsza zmiana czasu w nowym roku zbliża się wielkimi krokami. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni i czy po raz ostatni?

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni?
Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni? (iStock.com)
bECpqVhN

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki po raz pierwszy w tym roku?

Zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni ma nam umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego. Przesunięcie wskazówek zegara sprawia, że zachód Słońca następuje godzinę później. Pierwsza zmiana czasu w tym roku nastąpi w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca. W tę jedną noc będziemy spali o godzinę krócej, ponieważ, wskazówki naszych zegarków przesuniemy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy.

Do czasu zimowego wrócimy natomiast w październiku. Dokładnie w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października br. (ostatni weekend miesiąca). Czy w tym roku zmiana czasu nastąpi po raz ostatni? Unia Europejska zapowiada w tej kwestii zmiany.

bECpqVhP

Zmiana czasu w 2019 r. po raz ostatni za sprawą Unii Europejskiej?

Zmiana czasu w ciągu roku sprawia nam coraz mniej kłopotów. Zdecydowana większość urządzeń elektronicznych, m.in. telefony komórkowe, tablety, komputery i zegarki elektroniczne korygują zmiany w sposób automatyczny. Unia Europejska zapowiedziała zmiany. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez unijnych ekspertów, większość mieszańców Europy (84%) jest za zniesieniem zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.

Komisja Europejska zaproponowała, by po raz ostatni obowiązkowa zmiana czasu nastąpiła właśnie 31 marca 2019 r. Następnie każdy z krajów członkowskich zdecydowałby, w którym z czasów pozostanie — letnim, czy zimowym.

Większość państw członkowskich takiej decyzji jeszcze nie podjęła. W grudniu ubiegłego roku padł więc kolejny odleglejszy termin wprowadzenia proponowanych zmian. Jako datę odejścia od tradycji zmiany czasu z zimowego na letni (i odwrotnie) podano 1 kwietnia 2021 roku.

bECpqViq
KOMENTARZE
(1)
Lozna
3 lata temu
Macie o czym pisac😁. Od kilku lat ustalone jest, że Europa z czasu "zimowego" letni przechodzi w ostatni weekend marca(z soboty) na niedzielę. Na czas "zimowy" w ostatni weekend października z soboty na niedzielę. Stan aktualny w momencie pisania komantarza. Miłego dnia zycze