Notowania

Zmiana czasu 2019. Sprawdź, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni

Już w marcu pierwsza zmiana czasu w 2019 r. Podpowiadamy, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Czy w tym roku zrobimy to po raz ostatni?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zmiana czasu 2019. Sprawdź, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni?

Zmiana czasu z zimowego, czyli astronomicznego na letni nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. W tę jedną noc będziemy spali o godzinę krócej, ponieważ, wskazówki naszych zegarków przesuniemy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy.

Zmiana czasu ma nam umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego, dziennego. Przesunięcie wskazówek zegara sprawia, że zachód Słońca następuje godzinę później.

Do czasu zimowego wrócimy natomiast w październiku. Dokładnie w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października br., czyli ostatni weekend miesiąca. Czy w tym roku zrobimy to po raz ostatni? Unia Europejska zapowiada zmiany.

Zmiana czasu w 2019 r. po raz ostatni?

Zmiana czasu w ciągu roku sprawia nam coraz mniej kłopotów. Większość urządzeń elektronicznych, jak np. komputery, telefony komórkowe, tablety i zegarki elektroniczne korygują zmiany w sposób automatyczny. Unia Europejska planuje jednak wprowadzenie zmian. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez unijnych ekspertów, zdecydowana większość mieszańców Europy (84%) jest za zniesieniem zmian z czasu letniego na zimowy i odwrotnie.

Komisja Europejska proponowała, by po raz ostatni obowiązkowa zmiana czasu miałaby nastąpić właśnie 31 marca 2019 r. Po tym czasie każdy z krajów członkowskich wybrałby, w którym z czasów pozostanie — letnim, czy zimowym. Jednak większość z nich decyzji jeszcze nie podjęła.

W grudniu ubiegłego roku padł kolejny odleglejszy termin wprowadzenia prawdopodobnych zmian. Jako datę odejścia od tradycji zmiany czasu z zimowego na letni (i odwrotnie) podano 1 kwietnia 2021 roku.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz