Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Zmiana czasu 2021. Korzyści i minusy przestawiania zegarów

3
Podziel się:

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w najbliższy weekend. W nocy 28 marca o godzinie 2:00 przestawimy zegarki na godzinę 3:00. Jakie ma to plusy i minusy?

Zmiana czasu 2021. Korzyści i minusy przestawiania zegarów
Zmiana czasu 2021. Dobre i złe oblicza przestawiania zegarków

Zmiana czasu 2021. Dobre i złe oblicza przestawiania zegarków

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w najbliższy weekend. W nocy 28 marca o godzinie 2:00 przestawimy zegarki na godzinę 3:00. Jakie ma to plusy i minusy?

Czas zmieniamy dwa razy do roku. Wiosną przechodzimy z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią – z letniego na zimowy. O ile jeszcze październikowa zmiana czasu nie powoduje u niektórych frustracji, to ta, która następuje w marcu, już tak. Dlaczego? Wszystko przez brakującą godzinę. Ponieważ przechodząc na czas letni, przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu, tym samym tracimy tę jedną godzinę w ciągu doby.

Zmiana czasu. Plusy i minusy, które płyną z przestawiania zegarków

U podstaw zmiany czasu leżą argumenty dotyczące lepszego wykorzystania światła dziennego oraz zmniejszenia zużycia prądu. Możliwość wykonywania pracy i innych aktywności przy naturalnym świetle, a także niższe rachunki za energię to niewątpliwie plusy płynące ze zmiany czasu.

Przestawianie zegarków ma jednak też negatywne skutki. Chodzi przede wszystkim o wpływ na nasze zdrowie i efektywność. Utrata jednej godziny w ciągu doby, która ma miejsce przy przejściu z czasu zimowego na letni, sprawia, że organizm długo przystosowuje się do nowej sytuacji. Tym samym w kolejnych dniach następujących po zmianie czasu człowiek jest bardziej zmęczony, śpiący, rozkojarzony, a co za tym idzie – mniej efektywny w pracy. Niektórzy przyzwyczają się szybciej, inni nawet tydzień lub dwa po zmianie czasu na letni nie mogą normalnie funkcjonować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Lato forever
2 lata temu
Podjąć męska decyzję i pozostać już na stałe przy czasie letnim.Lato przez cały rok - takie hasło będę promował!
Arek
2 lata temu
Popieram poprzednika!!
kex
2 lata temu
Nie znoszę tej zmiany czasu. Czas "zimowy" to czas normalny ,a letni to jakiś nowotwór ,który nie służy człowiekowi.