Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Zmiany w rachunkach za wodę i ścieki. Wody Polskie obiecują: nie będziemy się wtrącać

47
Podziel się:

Zmiana władzy sprawiła, że powrócił dialog między samorządami a Wodami Polskimi. Te ostatnie obiecują, że w sprawy taryf będą się wtrącać tylko w wyjątkowych przypadkach - pisze portalsamorzadowy.pl.

Zmiany w rachunkach za wodę i ścieki. Wody Polskie obiecują: nie będziemy się wtrącać
Uwolnienie zasad ustalania taryf za wodę i ścieki może przynieść podwyżki (Adobe Stock, Dmitry Naumov)

W poprzedniej kadencji Sejmu to państwowe Wody Polskie miały decydujący głos, jeśli chodzi o taryfy za wodę i ścieki w spółkach samorządowych. Teraz rząd Donalda Tuska "odkręca" tę reformę.

Zgodnie z nowym projektem nowalizacji taryfy mają być zatwierdzane w drodze uchwały rady gminy. PGW Wody Polskie będą miały natomiast kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf, tylko jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Ma to zapewnić ustawową ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Ministerstwo Infrastruktury przewiduje, że odpowiedni projekt zostanie przyjęty przez rząd w III kwartale 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lotniska znoszą limit 100 ml płynów w bagażu. "To może zmienić zasady gry"

Wody Polskie o taryfach: nie zawsze musimy interweniować

Joanna Kopczyńska, nowa prezes Wód Polskich, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zapewniła, że państwo nie jest od ścisłego kontrolowania rynku, choć jakaś forma kontroli musi być.

- I tak jest w całej Unii, we wszystkich krajach są jakieś ciała kontrolne. Nie uważam, że Wody Polskie muszą interweniować wszędzie, bo wiele gmin radzi sobie bardzo dobrze, ale tam, gdzie dzieje się źle, taka interwencja będzie potrzebna - wyjaśnia.

Jeżeli projekt taryfy zakładać będzie wzrost cen i stawek opłat nowej taryfy dotyczącej odprowadzania ścieków lub zaopatrzenia w wodę o co najmniej 15 proc. ponad średnią stawek taryfy w danym regionie wodnym obowiązującej w roku poprzednim, wtedy wymagane będzie uzyskanie stanowiska organu regulacyjnego, czyli wspomnianych Wód Polskich.

Samorządy chciały zmian. Będzie uderzenie w portfele Polaków?

Przypomnijmy, że samorządowcy apelowali jeszcze do rządu Mateusza Morawieckiego, by przywrócić system sprzed utworzenia Wód Polskich, kiedy to samorządy zatwierdzały taryfy wodno-ściekowe spółkom. Dopiero rząd PiS odebrał tę kompetencję samorządom i przekazał je powołanym do życia Wodom Polskim.

Unia Metropolii Polskich poinformowała, powołując się na ankietę przeprowadzoną przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie, że aż 70 proc. spółek wodociągowych notuje straty.

Jak pisaliśmy w money.pl, część władz samorządowych uważa, że regulator powinien być całkowicie wyłączony z procesu ustalania taryf za wodę i ścieki. Co więcej, odmrożenie taryf prawdopodobnie przyniesie odczuwalne w portfelach podwyżki.

- Przez bzdurną politykę mrożenia taryf doszliśmy do sytuacji, w której nie możemy już mówić o płynnej reakcji na wzrost kosztów. W wielu gminach ta podwyżka powinna być skokowa. Sztuczne mrożenie cen przynosi zawsze ten sam efekt. Skokowy wzrost cen. To się zawsze mści. To jest bardzo bolesne i obecny rząd ma z tym spory problem - tłumaczy - mówił nam Leszek Świętalski, dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
😓😓😓😓😓
2 miesiące temu
Jeszcze koś się uśmiecha ??🤡🤡🤡🤡
lalala
2 miesiące temu
Wróciło PO do władzy i wraca to co było za ich poprzednich rządów czyli podwyżki i zwolnienia z pracy a po wyborach prezydenckich powitacie emigrantów i podwyższenie wieku emerytalnego na poziomie min 67 lat, ale podejrzewam , że teraz nie będą się szczypać i walną od razu 70-tkę. To takie podziękowanie dla kobiet, 10 lat dłuższa praca niż obecnie. Cieszyta się wy podobno wykształceni z dużych miast?
asus
2 miesiące temu
Tak wyglada głodzenie Polski przez eurokołchoz !!!!!
Jan
2 miesiące temu
Ja już się myję raz w miesiącu bo na więcej mnie po prostu nie stać taki kibel w tym nędznie zarządzanym kraju. W zasadzie bogaci się obrzydliwie bogacą a biedni już nie mają za co jeść i opłacać rachunków. Wspaniałe zarządzanie krajem przez 20 ostatnich lat.
wodnik
2 miesiące temu
Energia , woda to coś bez czego nie da sie egzystować. Ceny tych towarów powinny być pod szczególną ochroną i nadzorem państwa. Te dobra absolutnie nie mogą podlegać tzw. "prawom rynkowym", dzikim prawom spekulacji i bogatszego...W dostarczaniu tego towaru należy zlikwidować wszelkich pośredników i mechanizm zalegalizowanej spekulacji czyli giełdę. Hurtowy zakup energii (w jaki sposób, gdzie do worka?) na tzw. giełdzie towarowej to zalegalizowane napędzanie zysku spekulantom.
...
Następna strona