Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w wywłaszczeniu. Jest podpis prezydenta

20
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami - podała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy zmieniają zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. zablokowania podwyżek cen prądu
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. zablokowania podwyżek cen prądu (PAP, Paweł Supernak)
bEThkYvF

Jak podaje Polska Agencja Prasowa nowelizacja przepisów została przygotowana przez rząd. Umożliwia każdemu poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy zwrot wywłaszczonej nieruchomości (dochodzenie zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości albo udziału w jej części) - niezależnie od tego, czy wniosek o zwrot złożyli pozostali, poprzedni współwłaściciele lub ich spadkobiercy.

Ustalono 20-letni okres, w którym możliwe będzie dochodzenie zwrotu nieruchomości, liczony od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna. Oznacza to, że prawo do zwrotu nieruchomości przedawni się po 20 latach - informuje PAP.

Zgodnie z ustawą, uprawnienie do zwrotu nieruchomości wygaśnie, jeżeli w tym terminie nie zostanie złożony odpowiedni wniosek. Oznacza to ograniczenie w czasie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Wygaśnięcie uprawnienia do zwrotu nieruchomości powinno zamknąć okres niepewności co do sytuacji prawnej zainteresowanych stron, a także stworzyć możliwość wykorzystania nieruchomości wywłaszczonej, lecz zbędnej, na cel publiczny określony w decyzji o wywłaszczeniu na inne cele (np. budownictwo mieszkaniowe).

bEThkYvH
Zobacz także: Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?

Zaproponowane rozwiązanie spowoduje ograniczenie liczby wniosków o zwrot wywłaszczonych nieruchomości przejętych lub nabytych dawniej niż przed 20 laty. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw oczekiwaniom jednostek samorządu terytorialnego i organizacji zrzeszających lokatorów.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami uwzględnia treść wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2015 r. i 12 grudnia 2017 r.

bEThkYvN

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEThkYwi
KOMENTARZE
(20)
Polka
3 lata temu
Kto kocha ojczyznę - wszyscy na MARSZ #Stop447 w WARSZAWIE 11 MAJA. !!!! Ta sprawa dotyczy nas wszystkich ponad podziałami ! Nasi rodzice i dziadkowie po wojnie z gruzów odbudowywali kraj ! Czy wiecie ,że każda 4osobowa rodzina będzie musiała oddać około 100 000 zł ,by zadowolić bezprawne uroszczczenia, których żądają organizacje żydowskie ? To haracz, który odbierze nam państwo, a z naszych dzieci i wnuków uczyni niewolników !
pawel
3 lata temu
To nie jest rzad dla Polaków. Okradani polaków ciag dalszy.
Rustika1
3 lata temu
...a ludzie skaczą sobie do oczu, czy lepszy PIS czy PO i nadal nie rozumieją, że nie ma różnicy i że najłatwiej zmanipulować, okraść,zniewolić zwaśniony naród.
bEThkYwj
ja
3 lata temu
Zlodzieje, zlodzieje!
Polak
3 lata temu
A kredyty które były na nie brane w Polskich bankach to kto spłaci ? wystarczy spółkę zoo II RP przemalować na nową III RP O TAKE z ogromną odpowiedzialnością i łupić dalej !