Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Znamy wyniki wyborów parlamentarnych. Są pierwsze sondaże

131
Podziel się:

PiS 36,8 proc., KO 31,6 proc., Trzecia Droga 13 proc., Lewica 8,6 proc., Konfederacja 6,2 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 2,4 proc., Polska Jest Jedna 1,2 proc. - oto wstępne, sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Frekwencja wyniosła 72,9 proc. Opozycja może liczyć na 248 miejsc w Sejmie.

Znamy wyniki wyborów parlamentarnych. Są pierwsze sondaże
Zakończyły się wybory parlamentarne. Opozycja może przejąć władzę w Polsce (East News, Wojciech Olkusnik)

Z sondażu IPSOS (dane za tvn24.pl) wynika, że Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych z wynikiem 36,8 proc. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, na którą głos oddało 31,60 proc. Polaków. Podium zamyka Trzecia Droga, która zdobyła zaufanie 13 proc. wyborców.

Na kolejnych miejscach jest Lewica (8,6 proc.) i Konfederacja (6,2 proc.). Z sondażu wynika, że progu wyborczego nie przekroczyli Bezpartyjni Samorządowcy (2,4 proc.) i Polska Jest Jedna (1,2 proc.).

Znamy wyniki wyborów parlamentarnych

PiS może liczyć na 200 mandatów w Sejmie, KO - 163, Trzecia Droga - 55, Lewica -30, Konfederacja -12. Opozycja może liczyć łącznie na 248 miejsc w Sejmie.

Przypomnijmy, że w Sejmie zasiada 460 posłów. Samodzielną większość zapewnia uzyskanie 50 proc. wszystkich mandatów. Oznacza to, że do tzw. większości w Sejmie należy mieć minimum 231 posłów.

Z kolei, aby zmienić konstytucję, w Polsce za zmianą musi zagłosować 2/3 posłów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby jakaś partia otrzymałaby 307 mandatów, mogłaby samodzielnie dokonać zmian w konstytucji. Co więcej, mogłaby tego dokonać niezależnie od tego, ilu posłów znajdowałoby się na sali w czasie głosowania.

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych - w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów - oraz w referendum ogólnokrajowym.

Do zakończenia głosowania o godz. 21, trwała cisza wyborcza i referendalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
Deda
3 miesiące temu
Biorąc pod uwagę totalną propagandę PIS i wynik wyborów. To można dojść do wniosku iż realnie to partia niszowa.
VIP
4 miesiące temu
Słuchajcie aktualna demokracja to przeżytek ( iluzja prawdziwej demokracji ) kiedyś była potrzebna gdy nie było internetu i gigantycznych firm i ludzi wpływowych mających wpływ na rządy Państw. Jeżeli chcecie prawdziwej Polski w rękach polaków to dobrze gdybyście głosowali na Demokracje Bezpośrednią ( to tak jakbyście głosowali na siebie ). Aktualnie tylko lista nr. 7 tj. PJJ miała to w swoim postulacie.
Nik
5 miesięcy temu
Kochana opozycjo...zabrać cały socjal..i podnieść ceny za prąd w nowym roku bez osłony...ponadto podnieść podatki...życzę tego 83 procentom głosującym...dzbanom polskim
Melon
5 miesięcy temu
Hi hi żadnych tarcz osłonowych na prąd...było wam źle polusy to bulić ...Morawiecki was chronil.. od nowego roku zobaczycie...i lizać dalej opozycję...
Izi
5 miesięcy temu
Teraz trzeba pamiętać o rozliczeniu PiS i Ziobry!
...
Następna strona