Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Znika kolejny fiskalny pomysł Polskiego Ładu. Nie będzie abolicji podatkowej

91
Podziel się:

Polski Ład wprowadził abolicję podatkową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnik może zgłosić nieopodatkowany dochód lub majątek i zapłacić preferencyjny podatek. Rząd zapowiedział jednak, że ten zapis zniknie już w lipcu. Potwierdził to wiceminister finansów Artur Soboń.

Znika kolejny fiskalny pomysł Polskiego Ładu. Nie będzie abolicji podatkowej
Artur Soboń zapewnia, że nikt nie skorzysta z abolicji podatkowej (PAP, Paweł Supernak)

Przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z tego rozwiązania będzie mógł skorzystać – tak wynika z zapewnień wiceministra finansów Artura Sobonia.

Abolicja podatkowa, z której nikt nie zdąży skorzystać

We wprowadzonych w ramach programu Polski Ład obowiązujących obecnie przepisach podatkowych są zapisy dotyczące tzw. abolicji podatkowej. Zgodnie z nimi podatnik może zgłosić nieopodatkowany dochód lub majątek i zapłacić preferencyjny podatek w wysokości 8 proc. dochodu, lub 2 proc. od majątku. Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów te przepisy zostaną wykreślone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z ulgą dla klasy średniej. "Niektóre osoby poczują się pokrzywdzone"

"Przepisy o abolicji zakładały, że od października miała się zacząć procedura zgłaszania podatników, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zalegalizowania dochodów. Ale ponieważ mamy poważne wątpliwości konstytucyjne, to uznaliśmy, że lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny zlikwiduje ten mechanizm w trakcie jego funkcjonowania, czyli część osób straciłaby możliwość skorzystania z abolicji już w jej trakcie. Toteż uznaliśmy, że lepiej rozwiązać sprawę teraz, żeby potem nie było poważniejszych skutków" – powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń.

Przepisy zostaną wykreślone 1 lipca w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

"W efekcie nie powstanie sytuacja, w której ktoś będzie mógł z abolicji podatkowej skorzystać" – wyjaśnił Artur Soboń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(91)
Gosc
2 lata temu
Ile to zachodu żeby zabrac pracującym i dać nierobom
wertyQ
2 lata temu
chciałbym zgłosić majątek miliona złotych i zapłacić 20.000 podatku. Jak to zrobić? Dodam, że nie jestem posłem ani senatorem i nikt z mojej rodziny nie siedzi w żadnej Spółce S karbu Państwa. Czy to mnie nie dyskwalifikuje by skorzystać z tej PROMOCJI?
Dz.
2 lata temu
Niech powrócą do starych zasad rozliczania składki zdrowotnej. Te pseudo reformy uderzają w klasę średnią, która w realny sposób zawsze zasilała budżet w podatki. Nieròwność traktowania podatników w zakresie składki zdrowotnej jest niezgodna z zasadą równości podatkowej. Populistyczne zmiany preferujące wyborców PIS-u.
Majonez Pozna...
2 lata temu
NIHIL NOVI bo to uczciwe rozwiązanie i należy jeszcze tylko je uzupełnić o skuteczny mechanizm śledzenia majątku na innych przekazywania i rzeczywistego bogactwa swego ukrywania !!! Trzeba też dokładnie obserwować czy i jakie studia, lokum podczas studiów, wakacje i inne dobra raczą bogaci rodzice swoim dzieciom fundować i ile ich codzienność rodzinna kosztuje bo wielu z tej pólki luksusu na codzień sobie nie żałuje !!!!! Poza tym zawartość ta wewnątrz murów ich posiadłości często ma rozmiar krotnosci ich wartości !!! Jak w takie mechanizmy zainwestujemy to na wyższej stopie Wszyscy pożyjemy !!!
baba jaga
2 lata temu
Abolicja z której skorzystali "znajomi królika". Wkrótce okaże się, że skorzystali z tej ulgi nieliczni, jak np. pan M, albo pan O, żeby zalegalizować swoje nie do końca legalnie nabyte majątki.
...
Następna strona