Notowania

mpit
03.01.2019 21:55

Zostały 3 dni, by załapać się na "Mały ZUS" i inne ulgi. Resort przypomina

Miała być rewolucja i pomoc dla najmniejszych przedsiębiorców. Jest problem. Żeby "załapać się" na ulgę, którą wytwórcom przynosi "Mały ZUS", zostało bardzo mało czasu. Ten sam krótki termin dotyczy również przedsiębiorców, którzy zechcą skorzystać z innych ulg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Składki na ZUS to w tym roku około 1300 zł (Fot: East News)

Jak pisaliśmy w money.pl, by skorzystać z obniżonego ZUS-u, trzeba najpierw złożyć druk ZUS ZWUA i wyrejestrować się z obowiązku opłacania ubezpieczenia oznaczonego kodem 05.10. Następnie złożyć wniosek ZUS ZUA, w którym zadeklarujemy podleganie ubezpieczeniom z kodem 05.90 lub 05.92. Dokumenty można dostarczyć w formie tradycyjnej lub za pośrednictwem programów "Płatnik" lub "ePłatnik". A wszystko najpóźniej 8 stycznia.

Problem dostrzegają eksperci. - Spora część przedsiębiorców może przeoczyć ten termin - ostrzegał w rozmowie z nami Jeremi Mordasiewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zobacz też: Mały ZUS od 1 stycznia

Jak informuje jednak Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, "7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym, nie dotyczy tylko Małego ZUS-u. Wynika on z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 13)". Ustawa jasno stanowi bowiem, że każda zmiana danych musi być zgłoszona do ZUS w ciągu 7 dni od czasu jej zaistnienia.

Skoro "Mały ZUS" stał się faktem 1 stycznia, to przedsiębiorcy mają czas jedynie do 8 stycznia 2019 r., by poinformować Zakład o prawie do skorzystania z niższych składek.

Krótki termin na początku roku to jednak zmartwienie nie tylko dla chcących skorzystać z "Małego ZUS-u". "Siedmiodniowym dniowy termin będzie też obejmował przedsiębiorców, którzy aktualnie korzystają z innych ulg i dopiero później, w trakcie roku, będą chcieli rozpocząć korzystanie z Małego ZUS-u. To dotyczy też osób, które wznowią działalność w ciągu roku. W takich wypadkach termin siedmiodniowy będzie biegł od pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca przestał korzystać z innych ulg albo wznowił zawieszoną wcześniej działalność" – tłumaczy MPiT w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2019

jasiujaki mały? księgowa mi wyliczyła że tylko 150 zł miesięcznie będę płacił mniej. Wielka propaganda. Mały to byłby wg mnie ok 600 zł

03-01-2019

GagaTaksówkarze mimo,że są firmą jednoosobową nie mogą skorzystać z "małego zus-u". Zarabiają mniej niż 4000zł. I to są te ulgi! Wielkie mydlenie oczu. A … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)