Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

ZUS. Od kolejnego poniedziałku dodatkowy zasiłek się już nie należy

1
Podziel się

19 kwietnia br. możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli – ogłosił rząd. Jeśli placówki te będą otwarte, dodatkowy zasiłek opiekuńczy opiekunom już nie przysługuje – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS. Od kolejnego poniedziałku dodatkowy zasiłek się już nie należy
(stock.adobe.)
bDZSHUFx

Jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu, dodatkowy zasiłek z ZUS nie będzie przysługiwał – przypomina ZUS.

Dlaczego ZUS o tym informuje? Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. Tymczasem rząd ogłosił wcześniej, że od 19 kwietnia możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli.

Zobacz także: Szczepienia kluczowe dla powrotu do normalności. Firmy gotowe
bDZSHUFz

Co to oznacza dla rodziców? Jeśli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem za okres od 12 do 25 kwietnia 2021 r. złożył rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, ZUS potraktuje taki wniosek jako o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ale tylko za okres do 18 kwietnia 2021 r.

W takim przypadku nie ma konieczności składania nowego oświadczenia lub korygowania oświadczenia już złożonego.

Natomiast jeśli żłobek lub przedszkole po 18 kwietnia dalej nie zapewni dziecku opieki, rodzic zajmujący się dzieckiem może otrzymać zasiłek za dalszy okres, czyli do 25 kwietnia.

bDZSHUFF

W celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia 2021 r. rodzic powinien złożyć jednak już nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZSHUGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
kanie
4 tyg. temu
zaraz pis stwierdzi, że w ogóle pieniądze nie są obywatelowi potrzebne xD