Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

ZUS. Sprawdź, czy dostaniesz dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko

70
Podziel się:

Dodatkowy, 20-dniowy zasiłek należy się zarówno w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, jak i braku w niej miejsca w związku z ograniczeniami sanitarnymi.

ZUS. Sprawdź, czy dostaniesz dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko
Zasiłek na dziecko należy się zarówno w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza, jak i braku w niej miejsca w związku z ograniczeniami sanitarnymi. (Adobe Stock)
bEsoyDHF

Od 1 września wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8 oraz dziecko niepełnosprawne. Kto go otrzyma?

Dodatkowe świadczenie otrzymają rodzice oraz prawni opiekunowie w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Oznacza to, że zasiłek należy się zarówno w przypadku zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, jak i braku w niej miejsca w związku z ograniczeniami sanitarnymi. Zasiłku nie dostaną natomiast rodzice, którzy mają możliwość posłania dziecka do placówki, ale z obawy o jego bezpieczeństwo się powstrzymują.

bEsoyDHH
Zobacz także: Zasiłek i emerytury w formie bonu? "Niektóre usługi mogłyby być rozwiązywane w taki sposób"

Świadczenie będzie przyznawane na okres od 1 do 20 września 2020 r. Nie będzie wliczało się do puli 60 dni w roku z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, ani limitu 30 dni na dziecko niepełnosprawne.

By otrzymać zasiłek, należy złożyć odpowiedni (uwaga: ma być nowy wzór) wniosek w ZUS.

bEsoyDHN

Jak informuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, do uzyskania świadczenia wystarczy pisemne oświadczenie rodzica lub opiekuna. Nie trzeba dostarczać żadnych dodatkowych poświadczeń z przedszkola lub żłobka, że dziecko nie zostało tam przyjęte z braku miejsc.

Co ważne, nie zmienią się dotychczasowe warunki przyznawania zasiłków.

O świadczenie można ubiegać się tylko wówczas, gdy nie ma drugiego rodzica lub opiekuna, który mógłby zaopiekować się dzieckiem.

Tak jak do tej pory, o dodatkowe świadczenie mogą ubiegać się:

bEsoyDHO

- rodzice dzieci do lat 8,

- ubezpieczeni rodzice dzieci:

do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

bEsoyDHP

do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

W przypadkach innych, niż opisane w rozporządzeniu, zastosowanie mają tzw. zasady ogólne.

Przypomnijmy: każdy ubezpieczony rodzic lub opiekun dziecka do lat 8 może w ciągu roku skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku:

bEsoyDHQ

- nagłego zamknięcia placówki (nagłe, czyli niezapowiedziane wcześniej niż 7 dni przed zamknięciem),

- konieczności izolacji dziecka podejrzanego o zakażenie chorobą zakaźną,

- choroby niani lub opiekuna dziennego,

- choroby lub hospitalizacji drugiego rodzica/opiekuna.

Świadczenie nie jest uzależnione od długości ubezpieczenia. Mają do niego prawo na równi matka i ojciec, z tym że zasiłek może otrzymać za dany okres tylko jeden z rodziców. Ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.

Zasiłku nie otrzymamy, jeśli mamy prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych, jesteśmy na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym, albo na L4.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Jak podaje ZUS, od 12 marca do 26 lipca br. (kiedy obowiązywały "covidowe zasiłki"), a więc przez 137 dni wypłacono 1,3 mln świadczeń na łączną kwotę 3 mld 375 mln zł. Średnio ok. 750 mln zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsoyDIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Rob
11 miesięcy temu
Potrzeba nam więcej zasiłków. Te, które mamy weźmiemy ale dajcie nam więcej. Proponuje jeszcze: flaszkowe - przecież dziecku też chce się pić.
Mf
11 miesięcy temu
Skoro rodzice pracują to niech biorą opiekunkę A jak za drogo to niech się zwolnią i własne dziecko pilnują, dzieci nie potrzebują luksusów tylko bezpieczeństwa. Ja że względu na moje chorujące dzieci podeszłam z pracy
Małgorzata
11 miesięcy temu
Czy ktoś orientuje się czy te wymogi odnośnie powierzchni i liczby dzieci życzą się także przedszkoli prywatnych? Niestety do sanepidu nie da się dodzwonić A na maila nie odpisali
bEsoyDIj
och
11 miesięcy temu
A jak celowo nie będą wysyłać dzieci do placówek, mimo, że będą otwarte? Czyli podwójne koszty - utrzymanie pustych przedszkoli i szkół i opłata za opiekę?
Stop
11 miesięcy temu
To jest wszystko chore jaka w Polsce znieczulica rodzice biorą wolne żeby opiekować się swoimi pociechami źle bo nie pracują nie biorą wolnego to też źle że dziećmi się nie zajmują i wieczne jakiś problem .W Brukseli,Niemczech, Francji, Holandii, Belgii rodzice bez problemu dostają wolne nad opiekom i nikt z ludzi bezdzietny się nie skarży wręcz przeciwnie rozumieją to że każde dziecko potrzebuje opieki ,i wrazie konieczności pomocy w nauce zdalnej i tam też rodzice dostają zasiłki na dzieci ,z zakładu pracy wypłatę i wakacyjne dni wolne i nie są przesto zwalniani ani krytykowani
...
Następna strona