Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Zwrot podatku rolnego. Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy

6
Podziel się:

W piątek do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok. Według resortu rolnictwa średni zwrot podatku rolnego na gospodarstwo wyniesie 444,81 zł. Koszt rozwiązania dla budżetu państwa wyniesie 292,9 mln zł.

Zwrot podatku rolnego. Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy
Nowe przepisy odnosić się będą do 1 mln 317 tys. gospodarstw rolnych (Unsplash.com)

W piątek na stronie rządowego centrum legislacji (RCL) opublikowano projekt ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok. Autorem tych rozwiązań jest resort rolnictwa, a projekt został skierowany do konsultacji społecznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Średni zwrot podatku wyniesie 444 zł

W projekcie zaproponowano zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości hektarów przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

Zgodnie z projektem zwrot podatku będzie następował w formie kompensaty części podatku rolnego przypadającej do zapłaty czwartej racie podatku rolnego, której płatność przypada do 15 listopada 2024 r. albo w formie zwrotu części podatku rolnego w całości zapłaconego do dnia złożenia wniosku, który to zwrot będzie następował bez zbędnej zwłoki.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu wskazano, że projektowana zmiana ws. zwrotu części podatku rolnego do poziomu z 2023 r. obniży koszty produkcji rolnej.

Średni zwrot do ha przeliczeniowego wyniesie 38,95 zł. Przyjmując, że średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi 11,42 ha – średni zwrot podatku rolnego na gospodarstwo wyniesie 444,81 zł - wyliczono.

Dodano, że projektowane rozwiązanie będzie kosztować budżet państwa w 2024 r. 292,9 mln zł.

Zgodnie z OSR, nowe przepisy odnosić się będą do 1 mln 317 tys. gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha użytków rolnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Marian
2 miesiące temu
Rozdawnictwo Tuska,czy perfidna gra żeby zniszczyć, przejąć kontrolę nad polskim rolnictwem. Rolnicy to była ostatnia grupa zawodowa, społeczna której, do tej pory, Tusk nie zniszczył. Dla przypomnienia, rybakom też ,, pomagał,, aż prawie zniknęli z Bałtyku.
No tak
2 miesiące temu
Nie chce tych pieniędzy. Państwo nic nam nie musi dawać tylko niech non stop nie woła. Nie dawać nic i nie wołać o nic.
Wars
2 miesiące temu
A gdzie Andrej, który dobrowolnie został sługą komika ze wschodu, nie potrafi rozwiązać rodzimych problemów, mierzi go to. A co z odszkodowaniem za śmierć rolników w Przewodowie, czy któryś z polityków upomniał o tych ludzi. No nie, to nie światowe nie salonowe.
Prezydent2025
2 miesiące temu
Trzeba powiedzieć, że te sto tysięcy rolników tracących na wwozie do Polski surowców rolnych zostało modelowo dopracowanych przez polityków, działaczy i związkowców.
abrakadabra
2 miesiące temu
obiecaja wszystko a po wyborach ??.pomrocznosc jasna i pinindzy ni ma .dlatego starsi sa niewygodni bo mlodym wystarczy pizza zeby sie sprzedac