Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy i Hiszpania na drodze do wcześniejszych wyborów, lecz w różnej sytuacji

0
Podziel się:

Saga związana z powołaniem włoskiego rządu trwa w najlepsze, jednak najnowszy odcinek przynosi pierwsze od dawna pozytywne informacje, które wskazują...

Włochy i Hiszpania na drodze do wcześniejszych wyborów, lecz w różnej sytuacji

Saga związana z powołaniem włoskiego rządu trwa w najlepsze, jednak najnowszy odcinek przynosi pierwsze od dawna pozytywne informacje, które wskazują na możliwość osiągnięcia w ostatniej chwili porozumienia, mającego pozwolić uniknąć wcześniejszych wyborów na przełomie lipca i sierpnia, ze względu na ogromne obawy dotyczące frekwencji. Główne partie rozpatrują obecnie możliwość wsparcia tymczasowego rządu pod przewodnictwem Carlo Cottarellego lub powołanie centroprawicowej koalicji ze wsparciem pozostałych sił politycznych lub nawet powrót do idei rządu Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd, lecz z Carlo Cottarellim jako ministrem finansów. Widać, że pomogło to zatrzymać negatywne nastroje, co potwierdziło tylko wczorajsze intuicje, że rynek przereagował i zaczął wyceniać bardzo negatywne scenariusze. W tej sytuacji EURUSD powrócił powyżej 1.16 i widać także niewielkie odbicie na głównych rynkach akcyjnych Starego Kontynentu, w tym w Mediolanie. Oczywiście nie można przesądzać, w którą stronę pójdą obecne
starania o powołanie nowego rządu. Ciągle spływają z serwisów nowe i sprzeczne ze sobą informacje, jednak pozostajemy przy stanowisku, że sytuacja powinna się powoli uspokajać, a powołanie rządu, bez skrajnie eurosceptycznego Savony, będzie pozytywnie odebrane przez inwestorów. Odbicie euro wspomogły dziś także bardzo dobre dane o sprzedaży detalicznej z niemieckiej gospodarki, które przełamały passę negatywnych zaskoczeń danymi z eurolandu. Wzrosty sięgnęły aż 2.5 % m/m, przy pozytywnej rewizji odczytów za ubiegły miesiąc. Pozytywnie zaskoczyła także inflacja z Hiszpanii, która zanotowała odbicie do 2%. Lokalne odczyty z niemieckich landów, także wskazują na przyspieszenie tempa wzrostu cen, co jeżeli zostanie potwierdzone przez federalny dane, powinno pozwolić na powrót EURUSD w okolice 1.17 do końca tygodnia.
Dużo mniejsze emocje niż zawirowania we Włoszech wzbudza kryzys rządowy w Hiszpanii, gdzie rząd Mariano Rajoya jest pod ogromną presją, po skandalach korupcyjnych i nie jest pewne, że przetrwa piątkowe głosowanie w sprawie wotum nieufności. Nawet jeżeli tym razem Ciudadanos nie poprze odwołania premiera, to lewicowe Podemos już zapowiedziało złożenie kolejnego konstruktywnego wotum, gdyż wszystkie główne siły polityczne z wyłączeniem rządzącej Partii Ludowej prą obecnie do wcześniejszych wyborów. W tym wypadku jednak ewentualne wątpliwości inwestorów nie powinny rozlewać się poza Hiszpanię, gdyż nie ma tam ryzyka dojścia do władzy antyunijnych populistów.
Dziś poznamy także odczyty ADP ze Stanów Zjednoczonych, które będą zapowiedzią piątkowych danych z rynku pracy w USA, co może przywrócić zainteresowanie rynków dolarem. Warto także wspomnieć o toczących się negocjacjach pomiędzy USA oraz Chinami, które także nie poprawiają nastrojów na Wall Street, gdyż wczoraj Prezydent Trump ogłosił nałożenie ceł na towary o wartości 50 mld dolarów. Natomiast posiedzenie Banku Kanady powinno zostać spokojnie odebrane przez inwestorów i ewentualnych zaskoczeń można spodziewać się jednie w komunikacie po posiedzeniu.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)