Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analiza poranna - Deadline anulowany

0
Podziel się:

Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami ubiegłotygodniowe rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami zakończyły się wydłużeniem czasu na dalsze negocjacje.

Analiza poranna - Deadline anulowany

W związku z osiągnięciem znaczącego postępu w kwestii redukcji nierównowagi handlowej oraz ochrony własności intelektualnej amerykański prezydent zrezygnował z podwyższenia ceł 1 marca, do kiedy był czas na osiągnięcie porozumienia. Sekretarz skarbu Mnuchin powiedział, że obydwie strony zgodziły się również na zawarcie w umowie klauzuli nt. ograniczenia chińskich interwencji na rynku walutowym. Trump nie zdecydował się na podanie kolejnej daty, co wskazuje, że mogą być one prowadzone w dalszej części roku aż wszystkie kwestie nie zostaną w pełni uzgodnione. Coraz szerzej mówi się, że podpisanie umowy handlowej powinno skutkować obniżką już podwyższonych ceł na chińskie dobra. W reakcji na te doniesienia giełda w Szanghaju zyskała ponad 5% i na plusie kończą wszystkie azjatyckie parkiety. Kontrakt terminowy na S&P 500 dobił już do 2800 pkt. i podczas dzisiejszej sesji na Wall Street mogą być testowane grudniowe maksima. Niemiecki Dax mimo istniejącego ryzyka nałożenia przez administrację Trumop ceł na import
aut znajduje się powyżej 11500 pkt., co wspiera scenariusz kontynuacji wędrówki w kierunku 11800 pkt. Oprócz deeskalacji konfliktu handlowego czynnikiem, który pozytywnie oddziałuje na bardziej ryzykowne aktywa jest gołębia retoryka Fed. Nie tylko w kontekście wstrzymania się od dalszych podwyżek stóp procentowych ale również bliskiego zakończenia programu redukcji sumy bilansowej Fed. W dniu jutrzejszym będzie miało miejsce półroczne przesłuchanie szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jeroma Powella przed Komisją Bankową Senatu, które może przynieść więcej szczegółów nt. zbliżających się decyzji. Choć gołębia retoryka szefa Fed powinna stanowić wsparcie dla Wall Street to jednak za wcześnie jeszcze aby odnieść się do postępu w negocjacjach. Obecnie zaś istnieje ryzyko sprzedaży faktów przez amerykańskich inwestorów. Nie wiadomo jak długo będą jeszcze trwały rozmowy, a te które prowadzone są z Unią, jak usłyszeliśmy w minionym tygodniu, prowadzone są przez twardych negocjatorów.
Na rynku walutowym złagodzenie konfliktu handlowego jak można się było domyślać skutkuje przeceną dolara. Notowania EURUSD pozostają jednak w obserwowanej w minionym tygodniu konsolidacji i pozostają przy 1.1350. W gronie G10 oczywiście kiepsko wyglądają notowania japońskiej waluty, a na drugim biegunie znajdują się AUD i NZD. Brytyjska premier na 12 marca przełożyła datę kolejnego głosowania wynegocjowanych warunków, a w mediach mówi się już o przełożeniu daty Brexitu, co powinno dalej wspierać notowania szterlinga.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)