Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek,MAG
|
aktualizacja

Rząd pod budżetową presją. Jest ważne stanowisko

275
Podziel się:

Przyjęcie budżetu nie jest zagrożone - przekazał w rozmowie z money.pl minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że stabilność budżetu jest zabezpieczona.

Rząd pod budżetową presją. Jest ważne stanowisko
Minister finansów Andrzej Domański (PAP, Paweł Supernak)

Według terminarza posiedzeń Sejmu na 2024 r., w dniach 10-11 stycznia zaplanowane było drugie posiedzenie, a 12 stycznia - trzecie posiedzenie Sejmu X kadencji. Zgodnie z planem, w środę miało odbyć się drugie czytanie projektu budżetowego, a trzecie czytanie, czyli głosowanie, miało nastąpić w piątek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Budżet na 2024 r. zagrożony?

Posłowie będą jednak obradować w przyszły wtorek, środę oraz czwartek (16-18 stycznia). Wszystko ma związek z zamieszaniem dotyczącym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Marszałek Szymon Hołownia podkreślił, że chodzi o "dbanie o powagę Sejmu".

To, co dzieje się w tym tygodniu, sytuacja głębokiego kryzysu konstytucyjnego, nie daje gwarancji, że w tym tygodniu obrady Sejmu będą przebiegały spokojnie - wytłumaczył Hołownia.

Przypomnijmy, że ustawa musi trafić do prezydenta Andrzeja Dudy do 29 stycznia. Inaczej prezydent będzie mógł rozwiązać parlament.

Jak powiedział w rozmowie z money.pl minister finansów Andrzej Domański, "przyjęcie budżetu nie jest zagrożone". - Jesteśmy w kontakcie z kancelarią Sejmu i Senatu. Dotychczasowe prace nad ustawą budżetową przebiegały sprawnie i liczę nadal, że tak będzie. Projekt ustawy budżetowej nie budził żadnych wątpliwości - poinformował.

 Dodał, że "stabilność budżetu jest zabezpieczona".

Kamiński i Wąsik w więzieniu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oświadczył niedawno, że mandaty poselskie Kamińskiego i Wąsika już wygasły. Jest to efekt prawomocnego skazania przez sąd. Z tym nie zgadzają się sami zainteresowani, a prezydent Andrzej Duda powtarza, że wydane przez niego 2015 r. ułaskawienie pozostaje w mocy.

- Zakomunikowałem to panu marszałkowi, jednocześnie proponując, żeby - dla zamknięcia tej sprawy, uniknięcia niepokoi państwowych, społecznych, ustrojowych i dalszego piętrzenia kontrowersji - uznać dzisiaj, że ułaskawienie z 2015 r. było i jest skuteczne - zaznaczył Duda.

Problemy z budżetem

Zamieszanie wokół polityków PiS spowodowało, że pojawiły się wątpliwości, co może zrobić Andrzej Duda (ewentualne zaskarżenie ustawy budżetowej do TK). I czy można uchwalić budżet bez Kamińskiego i Wąsika. Zdania prawników w tej sprawie są podzielone.

Profesor Kamil Zaradkiewicz wyraził obawy dotyczące zdolności Sejmu do skutecznego uchwalania ustaw bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem. Zaradkiewicz argumentuje, że Sejm może skutecznie uchwalać ustawy tylko wtedy, gdy każdy z 460 posłów ma możliwość głosowania - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z tym stanowiskiem. Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i były szef Państwowej Komisji Wyborczej, uważa, że Kamiński i Wąsik stracili mandaty zgodnie z prawem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(275)
rem
5 miesięcy temu
Duda okazał się największym szkodnikiem, najgorszym prezydentem od powstania III RP.
Pracujący na ...
5 miesięcy temu
Panie Marszałku. Zaczynacie jak PiS. Dajecie obietnice, po czym trzymacie ludzie, którzy mieli dostać podwyżki, w niepewności od świąt. Bardzo dziękujemy za takie święta i nowy rok. Wierzę w powiedzenie, że co si≤ę źle zaczyna, to się dobrze kończy, ale pamiętajcie, że ludzie już trochę przez te 8 lat wycierpieli, dostając głodowe pensje, a widząc jak koledzy i rodzinka po podstawówce, w szeregach partii PiS zarabiali po kilkadziesiąt tyś zł miesięcznie. Zaufaliśmy Wam, nie zmarnujcie tego.
654321@
5 miesięcy temu
Spotkajmy się w PROTEŚCIE, PRZECIWKO NARUSZENIU PRZEZ SĄDY, TRÓJPODZIAŁU WŁADZY, JURYSDYKCJI PREZYDENTA RP, niech TK rozstrzygnie naruszenie kompetencji Prezydenta RP! Spotkanie przed Sejmem na ulicy Wiejskiej w Warszawie dnia 11 stycznia br. o godzinie 16. Służę pomocą w moarę możliwości kontakt od godziny 14 za pomocą łączności CB kanał 17 na częstotliwości 27160 MHz i łoki toki na częstotliwośyci 446006,25 MHz kanał 1 przydzielonej , bezpłatnej obywatelskiej częstotliwość , zapraszam Andrzej N. Wskazane tuby. trąbki inne glosne przedmioty, tak by usłyszał nas sejm i senat!
654321@
5 miesięcy temu
Co powinien zrobić Prezydent RP, skierować wyrok sądu do Trybunalu Konstytucyjnego z zapytaniem co jest ważniejszr i prawidło, jurysdykcja Prezydenta RP wybranego wolą narodu RP, w wyborach bezpośrednio, czy działanie sądu(nominowanych sędziów- nie ma xgody aby orzekali w imieniu RP w tym o moim , nie ma zgody suwerena), naruszających trójpodział władzy!
Patryk
5 miesięcy temu
zaradkiewicz to nie jest wtyczka, kiedy jeszcze był poprzedni prezes tk..??!
...
Następna strona