Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bułgaria może przyjąć euro w 2023 roku. Szefowa MFW zabrała głos

302
Podziel się:

- Bułgaria skutecznie zmierza drogą do strefy euro i jej szanse przyłączenia się do niej w 2023 r. są całkiem realne - mówi Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bułgaria w strefie euro w 2023 roku? To realne - zapowiada Kristalina Georgiewa, szefowa MFW.
Bułgaria w strefie euro w 2023 roku? To realne - zapowiada Kristalina Georgiewa, szefowa MFW. (East News, Angelika von Stocki/face to face/FaceToFace/REPORTER)
bEJXaMbV

Słowa Georgiewej, wypowiedziane na antenie bułgarskiego radia publicznego, cytuje Polska Agencja Prasowa.

Szefowa MFW poinformowała, że rozmawiała niedawno o wejściu Bułgarii do strefy euro z szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Lagarde zapewniła Georgiewę - która jest Bułgarką - że jej kraj ma szanse na wejście do eurolandu zgodnie z planem, czyli w 2023 r.

Żeby Bułgaria mogła dołączyć do unii walutowej, musi spełnić szereg kryteriów. Wtedy będzie mogła trafić do tak zwanego mechanizmu ERM II, nazywanego poczekalnią strefy euro.

bEJXaMbX

PAP przypomina, że bułgarski minister finansów Władisław Goranow deklarował, iż Sofii uda się ta sztuka jeszcze w ubiegłym roku, ale do tego nie doszło. Teraz mówi się o kwietniu tego roku.

Zobacz także: Obejrzyj też: Euro w Polsce? Gut-Mostowy: na Słowacji doprowadziło do upadku rządu

Christine Lagarde w rozmowie z Georgiewą przyznała, że są dwa bułgarskie banki, które mają problemy, lecz pracują nad ich rozwiązaniem. Jeśli Bułgaria wejdzie do ERM II w kwietniu, będzie miała otwartą drogę, by w 2023 roku wprowadzić europejską walutę.

bEJXaMcd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJXaMcy
KOMENTARZE
(302)
kanadyjczyk
2 lata temu
Niech przyjmuja, to nie jest zakazane. Potem Niemcy przejma ich plaze, a Bulgarzy beda pracowac w uslugach na rzecz niemieckich emerytow. Dla Polski tez byl taki plan.
obra
2 lata temu
A jarosław sie zgodził ?
BGgrant
2 lata temu
Ceny w Bułgarii się nie zmienią, ponieważ bułgarski lew ma od 1997 roku stali kurs najpierw do marki niemieckiej a później do euro ( 1euro - 1.96 lewa). Czyli piwko zamiast 2 lewa będzie kosztować 1euro i tyle.
bEJXaMcz
Adam
2 lata temu
Głupota.
Tedor
2 lata temu
Złoty to wolność dla Polski.
...
Następna strona