Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|

Ile kosztuje funt? Kurs funta do złotego PLN/GBP 05.01.2023

5
Podziel się:

Kurs funta szterlinga - 05.01.2023. W czwartek za jednego funta brytyjskiego (GBP) trzeba zapłacić 5.3133 zł.

Ile kosztuje funt? Kurs funta do złotego PLN/GBP 05.01.2023
Kurs funta szterlinga (Adobe Stock, taffpixture)

Kurs funta szterlinga 05.01.2023 - godz.07:00

  • wobec złotego: 5.3133

  • wobec dolara amerykańskiego: 1.2041

wykres dla: GBPPLN

Funt szterling - znaczenie i kurs waluty Wielkiej Brytanii

Funt szterling, nieoficjalnie zwany również funtem brytyjskim, to oficjalna waluta Wielkiej Brytanii. Używany jest też na terytoriach zależnych Wielkiej Brytanii, czyli: Brytyjskim Terytorium Antarktycznym; Falklandach; na Gibraltarze; Guernsey; Wyspie Man; Jersey; Wyspie Świętej Heleny, Wyspie Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha; Georgii Południowej i Sandwich Południowym.

Funt szterling oznaczany jest symbolem "£". 1 funt dzieli się na 100 pensów.

Szterling został wprowadzony do obiegu w 1158 r. przez angielskiego króla Henryka II, wówczas był wymienialny na srebro. Taki stan utrzymał się aż do 1816 r., kiedy to wymienialność funta zmieniono na złoto. W takim stanie waluta funkcjonowała do 1914 r. Później na krótki czas wrócono do wymienialności funta na złoto - banknoty można było wymieniać na sztaby kruszcu - ale ostatecznie system ten został porzucony w 1931 r., podczas wielkiego kryzysu.

Do lat 70. XX wieku funt dzielił się na 240 pensów bądź na 20 szylingów. W 1971 r. pens jednak przeszedł na system dziesiątkowy, dzięki czemu od tamtej pory funt był dzielony na 100 pensów.

Funt obecnie znany jest jako jedna z najmocniejszych światowych walut, ale w XX wieku dotykały go różne kryzysy. Funt szterling stał się całkowicie wymienialny w 1946 r., by Wielka Brytania mogła wówczas uzyskać pożyczkę w wysokości 3,75 mld dol. od Stanów Zjednoczonych. W późniejszym okresie próbowano powiązać kurs funta np. z amerykańskim dolarem, ale próby te powodowały dewaluację brytyjskiej waluty.

W 1966 r. rząd Wielkiej Brytanii m.in. zakazał wywożenia przez turystów kwot powyżej 50 funtów, w świetle spadającego kursu waluty. Ograniczenie to zniesiono cztery lata później. W 1976 r. z kolei Wielka Brytania musiała zaciągnąć pożyczkę w wysokości 2,3 mld funtów w Międzynarodowym Funduszu Walutowym z powodu obniżki kursu swojej waluty wobec dolara. W 1985 r. historycznie kurs funta był najniższy: wynosił 1,05 dolara.

W 1990 r. włączono funta do systemu ERM (europejskiego mechanizmu wymiany walut), z kursem odniesionym do niemieckiej marki. Dwa lata później jednak Wielka Brytania została zmuszona do wycofania funta z tego mechanizmu, po tzw. Czarnej Środzie - dniu 16 września, kiedy to grupa spekulantów, wraz z miliarderem George'em Sorosem, przeprowadziła atak spekulacyjny na funta, co spowodowało spadek wartości tej waluty o 25 proc. w kilka dni.

Wielka Brytania, przystępując do Unii Europejskiej, wynegocjowała klauzulę pozwalającą jej na pozostanie sobie funta - z tego powodu też brytyjska waluta nie weszła do mechanizmu ERM II.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Grochal F
rok temu
Polaków czeka Rewolucja i wkoncu dojdzie do obalenia nagminnej wegetacji biedy Polaków I upadlania Polaków przez Polaków Niezależna Polska silna i Polska władza zmieni swoje oblicze system wkoncu pęknie bo młodzi znow będą wyjeżdżać za chlebem i spokojnym życiem. To władza i wlodaze wymyslaja strategie wobec Narodow Wobec Ludzi
Jaremi D
rok temu
Propaganda Polska
Funcik
rok temu
Też dawno już nie widziałem 50£ teraz same 20 10 i 5 w papierze
zrobiony w tr...
rok temu
jak ostatnio chciałem wpłacić do banku papierowe dwudziestki to pani mi powiedziała, że straciły ważności i mogę je sobie ....... użyć do dowolnych celów, nie kupujcie funtów, albo po kupnie wpłaćcie na konto bo znowu się okaże, że zostały wycofane z obiegu, szkoda, że o tym nie ma akcji informacyjnej
Bezdomny
rok temu
Już od dawna nie ma takich banknotów £50. Powinniście zmienić zdjęcie.