Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Kostecki
|

Bank Anglii obniżył stopy procentowe i zwiększył skup aktywów

0
Podziel się:

Bank w swoich prognozach zakłada wzrost PKB Wielkiej Brytanii w 2017 roku na poziomie 0,8 proc. Jeszcze przed referendum prognoza wynosiła 2,3 proc.

Bank Anglii obniżył stopy procentowe i zwiększył skup aktywów
bEKUoWHV

Przedstawiciele Komitetu ds. Polityki Monetarnej (MPC) przy Banku Anglii jednogłośnie zagłosowali za obniżką głównej stopy procentowej z 0,5 proc. do 0,25 proc. Jest to tym samym pierwsza obniżka stóp od ponad 7 lat.

Co więcej Bank Anglii zdecydował się zwiększyć program skupu aktywów o 60 mld funtów z kwoty 375 mld funtów do 435 mld. Za tę kwotę Bank będzie nabywać obligacje rządowe przez okres sześciu miesięcy na co rentowności zareagowały spadkiem do najniższego poziomu w historii. Członkowie MPC głosowali za takim ruchem w stosunku 6 za i 3 przeciwko.

Z kolei przez okres 18 miesięcy będą skupowane obligacje korporacyjne za kwotę 10 mld funtów. Tutaj rozkład głosów wyniósł 8 do 1.

bEKUoWHX

Bank w swoich prognozach zakłada wzrost PKB Wielkiej Brytanii w 2017 roku na poziomie 0,8 proc. Jeszcze przed referendum prognoza wynosiła 2,3 proc., co nie wyklucza ścięcia głównej stopy procentowej do zera na kolejnych posiedzeniach. Z kolei w 2018 roku gospodarka brytyjska ma się rozwijać w tempie 1,8 proc. przy wcześniejszej prognozie 2,3 proc. Jest to największa redukcja prognoz w historii. Dodatkowo bezrobocie może wzrosnąć do 5,4 proc.

Reakcja brytyjskiej waluty była jednoznaczna – wyprzedaż. Para GBP/USD spadła do godziny 13:26 o -1,18 proc. do najniższego poziomu od końca lipca. Z kolei w ujęciu do złotego funt osłabił się o -0,66 proc. do 5,0803, czyli najniższego poziomu od czerwca 2014 roku.

Bank Anglii obniżył stopy procentowe i zwiększył skup aktywów - złoty najmocniejszy od czerwca 2014

bEKUoWIy
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)