Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Banach
|

Dolar ciągle mocno w górę. Już blisko ważnej granicy

0
Podziel się

Bieżący komentarz do wydarzeń na rynku walutowym.

Dolar ciągle mocno w górę. Już blisko ważnej granicy
bDoVEYlh

W czasie dzisiejszego handlu obserwowaliśmy spore umocnienie amerykańskiej waluty. Szczególnie mocno było to widoczne na parze EURUSD, która dotarła blisko okrągłego poziomu 1,20, jednak po gorszym od oczekiwań odczycie indeksu ISM dolar zaczął tracić.

Cały indeks spadł do 55,5 pkt. w grudniu z 58,7 pkt. w listopadzie. Pośród najistotniejszych subindeksów w dół mocno poszedł subindeks dla nowych zamówień (-8,7 pkt.) i subindeks produkcji (-5,6 pkt.). Wzrósł zaś subindeks zatrudnienia (+1,9 pkt.) co może dawać nadzieję na kolejny bardzo dobry odczyt zmiany zatrudnienia.

Oczywiście dalej mocno w dół spadł sunbindeks cen (-6 pkt.) co jest efektem spadku cen paliw. Amerykańska waluta zyskiwała również w związku ze słabością euro. Europejskiej walucie ciążyły przede wszystkim słowa Mario Draghiego, który w wywiadzie udzielonym jednej z gazet powiedział, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnych poziomach przez dłuższy okres czasu, ale aby europejska gospodarka w pełni powróciła na ścieżkę wzrostu konieczne są reformy strukturalne.

bDoVEYlj

Nie odniósł się on zbyt mocno do możliwego skupu obligacji rządowych, który może zostać uruchomiony w obecnym kwartale. Jednak słowa głównego ekonomisty EBC z końcówki 2014 roku sugerują, że bank dosyć mocno rozważa wprowadzenie kolejnego programu.

Polska waluta w czasie dzisiejszej sesji słabła zarówno w stosunku do dolara jak i do euro. Zmienność na EURPLN w dalszym ciągu jest spora i kurs ponownie znalazł się powyżej 4,30 zł. Ruch wzrostowy na USDPLN wynika przede wszystkim z silnego umocnienia amerykańskiej waluty, co doprowadziło notowania do poziomu 3,58 zł.

bDoVEYlK
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)