Notowania

komentarze walutowe
20.11.2015 16:06

Draghi osłabił euro

Przypomniał inwestorom o możliwości poluzowanie polityki monetarnej w strefie euro w przyszłym miesiącu.

Podziel się
Dodaj komentarz

W piątek wspólna waluta straciła na wartości w reakcji na słowa Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego (ECB), którzy przypomniał inwestorom o możliwości poluzowania polityki monetarnej w strefie euro w przyszłym miesiącu.

Najbliższe posiedzenie ECB zaplanowane jest na 2-3 grudnia. Mario Draghi przypomniał dziś inwestorom, że możliwe jest wówczas poluzowanie polityki monetarnej z uwagi na spadające szanse na powrót w strefie euro inflacji do celu w założonym wcześniej okresie. To nie pierwsza taka sugestia płynąca ze strony przedstawicieli banku centralnego. Jednak w ustach prezesa nabiera ona dodatkowego znaczenia.

Dlatego jest wielce prawdopodobne, że w grudniu faktycznie dojdzie do poluzowania polityki monetarnej. Jedyną niewiadomą pozostaje to, w jaki sposób się to odbędzie? Czy poprzez obniżkę stóp procentowych? Czy może przez wydłużenie czasu trwania programu skupu aktywów? Czy poprzez rozszerzenie tego programu? A może będzie to mix wszystkich tych trzech elementów?

Dzisiejsze słowa Mario Draghiego stały się dla rynku walutowego impulsem do sprzedaży wspólnej waluty. Traciła ona zarówno do głównych walut, jak i do szerokiej grupy pozostałych walut. W tym do złotego. Kurs EUR/PLN w pewnym momencie spadł nawet poniżej 4,24 zł, przerywając krótką serię wzrostowych dni.

Wspólna waluta w sposób automatyczny osłabiła się też w relacji do dolara. Po dwóch dniach wzrostowego odbicia, kurs cofnął się poniżej 1,07 dolara. Należy sądzić, że w miarę zbliżania się grudniowych posiedzeń ECB i amerykańskiego Fed-u, podczas których ten pierwszy bank może obciąć stopy, a drugi z pewnością je podwyższy, notowania EUR/USD będą się osuwać w kierunku marcowego dołka na 1,0462 dolara. W przyszłym roku zaś, ta różnica w prowadzonej polityce monetarnej po obu stronach oceanu, powinna sprowadzić notowania EUR/USD do parytetu.

Perspektywa spadku EUR/USD do parytetu, przy utrzymujących się krajowych czynnikach mających podażowy wpływ na notowania złotego (m.in. oczekiwanie cięcie stóp procentowych, niepewność co do polityki fiskalnej nowego rządu), wypchnie w 2016 roku na dłuższy czas notowania dolara powyżej bariery 4 zł.

Przyszły tydzień będzie tygodniem specyficznym z uwagi na przypadające w czwartek Święto Dziękczynienia w USA. To w pewien sposób ustawi handel na rynkach. Ponadto wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie publikacja wstępnych odczytów indeksów PMI dla Japonii, Niemiec, Francji, Strefy Euro i USA, a także niemiecki indeks Ifo, rewizja danych o dynamice PKB w III kwartale w USA i Wielkiej Brytanii.

O godzinie 15:48 kurs EUR/USD testował poziom 1,0687 dolara, EUR/PLN 4,2427 zł, USD/PLN 3,9708 zł, a CHF/PLN 3,9106 zł.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Admiral Markets
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz