Notowania

komentarze walutowe
31.08.2018 10:51

Inwestycji wciąż brak

GUS utrzymał szacunek wzrostu gospodarczego w drugim kwartale na poziomie +5,1 proc. r/r, czyli tylko minimalnie wolniej niż w kwartale pierwszym (+5,2 proc.). Jednak struktura wzrostu nie jest - ponownie - najlepsza. Inflacja utrzymała się na poziomie 2 proc., w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wzrost gospodarczy w Polsce w drugim kwartale był bardzo solidny – po raz ostatni dwa kwartały wzrostu powyżej 5 proc. notowaliśmy w 2011 roku. Podstawą wzrostu jest bardzo stabilnie rosnąca konsumpcja i duża nadwyżka w wymianie zagranicznej. Jednak struktura wzrostu nie jest taka, jak można byłoby sobie życzyć.

Stabilnym elementem wzrostu jest konsumpcja prywatna – jej dynamika przyspieszyła do +4,9 proc. r/r. Niestety przyspiesza też konsumpcja publiczna, co może sugerować luzowanie dyscypliny fiskalnej (+4,4 proc. r/r). Rozczarowaniem okazał się wzrost inwestycji – zaledwie +4,5 proc. r/r, czyli sporo mniej niż w kwartale pierwszym (+8,1 proc.), wynik bardzo rozczarowujący mając na uwadze miesięczne dane.

Zgodnie z oczekiwaniami na wyższe poziomy powróciła dynamika wolumenów handlowych, a wobec mizernego ożywienia w inwestycjach eksport rósł szybciej niż import (6,9 wobec 6,5 proc.), co miało istotny wkład we wzrost. Do tego nadal istotnie rosną zapasy, choć ich znaczenie było nieco mniejsze niż w pierwszym kwartale. Taka struktura oznacza, że potencjał do utrzymania obecnego tempa wzrostu na dłuższą metę jest niewielki i należy bardzo poważnie potraktować utyskiwanie przedsiębiorców na trudny dla nich rynek pracy, jako główną barierę ekspansji.

Dane o inflacji okazały się nieco wyższe od oczekiwań, gdyż utrzymała się ona na poziomie 2 proc., do czego przyczynił się zapewne istotny wzrost cen ropy w drugiej połowie sierpnia przy jednocześnie mocnym dolarze. Inflacja w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

Złoty dziś nieznacznie zyskuje wobec dolara i euro. Przede wszystkim trzeba jednak podkreślić stabilność notowań naszej waluty na tle zawirowań w Turcji i Ameryce Południowej.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-08-2018

ale jajaZawsze źle, mimo, że jest dobrze. Albo drodzy dziennikarze jesteście "idiotami" albo jesteście propagandystami zwolenników "kupy … Czytaj całość

31-08-2018

Technicznie byczo wyglądaBIOTON . rośnie nam nowa gwiazda na polskim parkiecie. Wygląda na to, że to początek wielkiej Hossy, na tej zapomnianej perełce.

Rozwiń komentarze (2)