Notowania

komentarze walutowe
26.02.2015 08:25

Mocniejszy PLN czeka na RPP

Trzy udane sesje polskiego długu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czwartkowy poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie konsolidacji PLN wobec CHF, USD oraz lekkie odreagowanie wczorajszych wzrostów względem EUR. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1578 PLN za euro, 3,6578 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,8516 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,218 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło utrzymanie silniejszej, krajowej waluty na bazie osłabienia dolara na szerokim rynku. W dalszym ciągu jest to pochodna wtorkowego wystąpienia szefowej FED przed amerykańskim Kongresem, gdzie stanowisko J. Yellen odebrane zostało mniej _ jastrzębio _ niż oczekiwano. W konsekwencji zniżkujący dolar przełożył się na poprawę nastrojów na bardziej ryzykownych walutach EM - poza PLN zyskuje również węgierski forint czy rumuński lej.

Warto ponadto zauważyć, iż również polski dług zanotował trzy udane sesje, gdzie rentowności spadały w ślad za wzrostem wyceny amerykańskich obligacji. Dodatkowo zbliża się moment rozpoczęcia skupu aktywów przez EBC, a to powoduje, iż aktywa cechujące się wyższymi stopami procentowymi (jak PLN) mogą znaleźć się w centrum zainteresowania kapitału ze Strefy Euro.

W kraju natomiast czekamy na marcowe posiedzenie RPP, gdzie najprawdopodobniej zapadanie decyzja o obniżce stóp procentowych o 25-50pb. Scenariusz ten jest o tyle domyślny, iż w trakcie wczorajszej konferencji nawet przedstawiciel MF (Kotecki) stwierdził, iż średnioroczna inflacja będzie ujemna i czekają nas najprawdopodobniej dalsze obniżki stóp. Jest to oczywiście czynnik teoretycznie działający na niekorzyść złotego, jednak trudno tutaj mówić o jakimś zaskoczenia na polu oczekiwań.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS pod wskaźnik cen dóbr inwestycyjnych w IV kw. 2014r., a BIEC zaprezentuje wskaźnik wyprzedzający koniunktury. Odczyty te zostaną jednak pominięte przez inwestorów, którzy bardziej skupią się na dzisiejszych danych ze Strefy Euro (koniunktura gosp.) oraz USA (inflacja CPI oraz zamówienia na dobra trwałe).

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna na PLN uległa polepszeniu z opcją na podbicie kwotowań BOSSA PLN w górę. Kurs EUR/PLN oscyluje przy wsparciach na 4,15-4,16 PLN, jednak to układ na USD/PLN rodzi szansę wzrostu wyceny PLN wobec dolara amerykańskiego. W przypadku przekroczenia zakresu 3,6525 PLN moglibyśmy obserwować zejście w kierunku 3,5880 PLN. Na parze CHF/PLN obserwujemy kontynuację trendu spadkowego.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz