Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Notowania euro najniższe od 8 tygodni

0
Podziel się:

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam mocniejszego złotego.

Notowania euro najniższe od 8 tygodni
bEKSztSJ

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie trendu wzrostowego złotego wobec wspólnej waluty wraz ze zbliżaniem się do posiedzenia EBC. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,3249 złza euro, 3,9817 zł wobec dolara amerykańskiego, 3,9840 zł względem franka szwajcarskiego oraz 5,5598 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,946 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam mocniejszego złotego m.in. na bazie lepszego odczytu PMI za luty. Wskazanie na poziomie 52,8 pkt. (oczek. 50,8 pkt.) w połączeniu z ostatnimi, dobrymi danymi dot. PKB za czwarty kwartał (3,9 proc. rok do roku) tworzy dość dobry układ fundamentalny wokół PLN i polskich aktywów.

Dodatkowo potencjalna perspektywa utrzymania stóp procentowych przez RPP (choć scenariusz ten może ulec modyfikacji po posiedzeniu EBC) pozytywnie wyróżnia PLN na tle innych walut z koszyka Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie powszechnie oczekuje się dalszego luzowania. W przypadku RPP warto wspomnieć o wczorajszym powołaniu A. Glapińskiego do zarządu NBP, co rynek odebrał jako sygnał, iż A. Glapiński najprawdopodobniej zostanie prezesem tejże instytucji. Wśród innych ciekawych wydarzeń warto wspomnieć o rewizji na przełomie 2012/2013 Polska zanotowała recesję (czwarty kw. 2012 -0,3 proc., pierwszy kw. 2013 -0,1 proc.). Oczywiście fakt ten nie zmienia w żadnym stopniu ostatnich nastrojów wokół PLN, który pozostaje stabilny na większości zestawień, równocześnie kontynuując umocnienie wobec euro (EUR/PLN najniżej od 6 stycznia). Większości inwestorów czeka już na przyszłotygodniowe posiedzenie EBC oraz na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy (NFP).

bEKSztSL

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku inwestorzy zwrócą uwagę na dane dot. PKB Szwajcarii w czwartym kw., inflację PPI w Strefie Euro oraz raport ADP z rynku amerykańskiego. Warto ponadto bliżej przyjrzeć się wystąpieniom członków EBC oraz tygodniowej zmianie zapasów pali w USA. Wieczorem inwestorzy otrzymają tzw. Beżową Księgę FED.

Z rynkowego punktu widzenia kurs USD/PLN oddalił się od oporu na 4,00 PLN podczas gdy EUR/PLN kontynuuje ruch w kierunku 4,30 PLN. GBP/PLN oscyluje powyżej znaczącego wsparcia na 5,50 PLN.

bEKSztTm
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)