Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Notowania głównej pary walutowej najniżej od 7 miesięcy

0
Podziel się:

Wzrostowi wartości dolara sprzyja kilka czynników.

Notowania głównej pary walutowej najniżej od 7 miesięcy
bEEAArMB

W ostatnich tygodniach siła dolara jest bezsprzeczna. Amerykańska waluta zyskuje w relacji do innych kluczowych światowych walut, co jest odzwierciedlane poprzez wzrost wartości US Dollar Index – najpopularniejszego indeksu dolara. Na koniec minionego tygodnia indeks ten dotarł do 98,69 pkt. i był to najwyższy poziom zamknięcia od początku lutego bieżącego roku.

Początek tygodnia jest dla amerykańskiego dolara równie udany. Notowania tej waluty kontynuują wzrosty, a kurs EUR/USD utrzymuje się poniżej 1,09 i tym samym znajduje się na najniższym poziomie od 7 miesięcy.

Wzrostowi wartości dolara sprzyja kilka głównych czynników. Kluczowym z nich jest duże prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku, które jest szacowane na około 70 procent. Na dużą szansę takiej decyzji Fed jeszcze w grudniu wciąż wskazują jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej sugerujące, że z podwyżką stóp w Stanach Zjednoczonych tamtejsze władze monetarne nie powinny zbyt długo czekać.

bEEAArMD

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi wartości amerykańskiego dolara są ostatnie sondaże prezydenckie w USA wskazujące na zwiększone prawdopodobieństwo wygranej Hillary Clinton. Scenariusz zdobycia fotela prezydenta USA przez kandydatkę Partii Demokratycznej wydaje się już jednak uwzględniony w wycenach na rynkach akcji oraz walut.

Dane prezentowane przez CFTC sugerują, że spekulanci w ostatnim czasie wierzyli we wzrost wartości amerykańskiej waluty. W piątek instytucja ta podała, że liczba długich pozycji na rynku amerykańskiego dolara rosła przez cztery ostatnie tygodnie i znalazła się na najwyższym poziomie od końca stycznia tego roku.

Kanadyjski dolar najsłabszy wobec dolara od marca

Siła amerykańskiego dolara w ostatnich tygodniach objawia się także w parze z kanadyjskim dolarem. Ostatnie kilka dni przyniosło dynamiczną zwyżkę kursu USD/CAD do okolic 1,3350. W poniedziałek rano notowania tej pary walutowej poruszają się właśnie w okolicach tego poziomu, co jest najwyższą wartością od marca tego roku. Po kilkudniowej dynamicznej zwyżce i dotarciu do technicznego oporu wartość CAD/USD może nieco odreagować, jednak czynniki fundamentalne przemawiają za słabością kanadyjskiej waluty.

Sporą część ostatniego ruchu wzrostowego na CAD/USD można tłumaczyć ogólną siłą amerykańskiego dolara – ale nie tylko. Słabości kanadyjskiej waluty sprzyjały także sugestie kanadyjskiego banku centralnego dotyczące rozważanego cięcia stóp procentowych w tym kraju. Oliwy do ognia dolały piątkowe dane makroekonomiczne z Kanady (sprzedaż detaliczna, inflacja), które okazały się gorsze od oczekiwań. Według szacunków Reuters, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Kanadzie do połowy 2017 roku wynosi już około 40 procent.

bEEAArMJ

Warto także wspomnieć, że negatywnie na wartość kanadyjskiej waluty w kolejnych tygodniach może wpływać także sytuacja na rynku ropy naftowej, której notowania są skorelowane z CAD. O ile w ostatnim czasie cena ropy rosła, to obecnie brakuje bodźców do dalszego ruchu w górę i zwiększyło się prawdopodobieństwo spadkowej korekty cen tego surowca.

bEEAArNe
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)