Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Optymistyczne słowa szefa EBC. Euro jednak traci

0
Podziel się:

Popołudniowy komentarz do doniesień z rynku walutowego.

Optymistyczne słowa szefa EBC. Euro jednak traci
bEKARICZ

Dzisiejsze posiedzenie EBC nie miało wprowadzić wiele nowego, a jedynie techniczne szczegóły odnośnie planowanego skupu aktywów. Tak się faktycznie stało – nowych decyzji nie było, a Mario Draghi komentował bieżącą sytuację makroekonomiczną w Europie i odnosił się do pytań odnośnie Grecji, czy rynku obligacji na Starym Kontynencie.

Mimo iż posiedzenie nie zaskoczyło, to kurs EURUSD poprawił wieloletnie minima, spadając w okolice 1,10.

EBC będzie kupowało obligacje z rynku wtórnego, o zapadalności od 2 do 30 lat, z rentownością powyżej stopy depo (-0,2%). Gdyby zaistniała taka potrzeba, to EBC będzie mogło także skupować papiery instytucji publicznych niebędących związanych ze strefą euro. Bank będzie starał się skupować aktywa w taki sposób, aby jak najmniej wpłynąć na ich wyceny rynkowe, chociaż przy skupie w wysokości 60 miliardów jest to zwyczajnie niemożliwe.

bEKARIDb

Podczas konferencji Mario Draghi kilkukrotnie podkreślał, jak dużo EBC zrobiło do tej pory dla Grecji. Bank wpompował w tamtejszy system około 100 miliardów euro, co stanowi 68% PKB Grecji. Draghi wspominał też o pewnej poprawie sytuacji w Europie, co ma wskazywać na to, że działania EBC przyniosły już pierwsze efekty. Podsumowując, z konferencji nie wynika nic specjalnego. Warto jeszcze podkreślić podniesione prognozy wzrostu dla gospodarki europejskiej, ale ten czynnik powinien raczej przekładać się na wzrosty EURUSD.

Mimo braku nowości ze strony EBC, na rynku działo się sporo. Kurs EURUSD podczas początkowej fazy konferencji wystrzelił w górę powyżej poziomu 1,11, by potem w szybkim tempie zanurkować do 1,10. Dopiero ten poziom powstrzymał wyprzedaż euro i obecnie obserwujemy lekkie odreagowanie.

Optymistycznie słowa prezesa Draghiego odebrali także inwestorzy giełdowi, a obecnie większość zachodnioeuropejskich indeksów znajduje się na sesyjnych maksimach. Dobrze wygląda także WIG20, który w dwie sesje niemal w całości zredukował wtorkowe spadki. Kursy par walutowych ze złotym o godzinie 16.30 kształtowały się następująco: USDPLN 3,7510; EURPLN 4,1430; CHFPLN 3,8710; GBPPLN 5,7145.

bEKARIDC
komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)