Notowania

Początek roku nieco słabszy dla złotego

Rynkowe nastroje, w trakcie dzisiejszej sesji, uwarunkowane zostaną lokalnymi odczytami indeksów PMI.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek nowego roku na rynku walutowym przynosi lokalne próby osłabienia złotego przy niskiej aktywności inwestorów. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,2835 zł za euro, 3,9348 zł wobec dolara amerykańskiego, 3,9489 zł względem franka szwajcarskiego oraz 5,7925 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,957 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje 2015 roku mijały pod znakiem lekkiej presji podażowej na wycenie złotego, co częściowo możemy tłumaczyć obniżoną płynnością oraz niską aktywnością inwestorów. Wydaje się, iż początek nowego roku może przynieść utrzymanie tej tendencji z uwagi na fakt, że środa (6 stycznia) również jest dniem „bez handlu” w Polsce.

W szerszym ujęciu wydaje się, iż umocnienie złotego w drugiej połowie grudnia zostało wyhamowane, a obecność istotniejszych wsparć na parach x/PLN ogranicza potencjał dalszej aprecjacji polskiej waluty. W zakresie ostatnich dni trudno wskazać istotniejsze czynniki rynkowe, jednak warto zwrócić uwagę na dalsze lekkie schłodzenie stosunków z UE, gdzie komisarz UE wnioskował o objecie Polski nadzorem z uwagi na ostatnią nowelizację ustawy o mediach publicznych.

Wniosek ten wpisuje się w ostatnie tendencje związane z relatywnie trudnym startem rządu PiS w unijnych strukturach. Należy mieć jednak świadomość, iż poza procedurą nadmiernego deficytu, jedynie bezpośrednie decyzje w zakresie funduszy mogłyby mieć tutaj istotniejszy wpływ na rynek walutowy.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Polski, gdzie inwestorzy spodziewają się lekkiego wzrostu wskaźnika do 52,4 pkt. wobec 52,1 pkt. uprzednio. W trakcie sesji poznamy również analogiczne wskaźniki dla gospodarki niemieckiej (53 pkt.), brytyjskiej (52,7 pkt.) czy zbiorczej dla Strefy Euro (53,1 pkt.). Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje „szybki szacunek” wskaźnika CPI za styczeń, gdzie oczekiwane jest lekkie podbicie z -0,6 proc. rok do roku do -0,4 proc. rok do roku. Wskazanie to będzie obserwowane przez pryzmat rynkowych założeń do wyjścia z deflacji w okolicach końca pierwszego kwartału w Polsce.

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia ostatnich sesji na złotym wskazują, iż lokalne wsparcia w okolicach 3,90 CHF/PLN, 4,2350 EUR/PLN, 3,8570 USD/PLN oraz 5,7150 GBP/PLN stanowią istotną barierę przed dalszym umocnieniem polskiej waluty. Najprawdopodobniej rynkowe nastroje, w trakcie dzisiejszej sesji, uwarunkowane zostaną lokalnymi odczytami indeksów PMI.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz