Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Podbicie złotego na bazie słabszego dolara

0
Podziel się:

Szeroki konsensus rynkowy zakłada, iż szczyt koniunktury mamy już za sobą.

Podbicie złotego na bazie słabszego dolara

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN na bazie słabszego dolara amerykańskiego.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1518 PLN za euro, 3,3320 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5907 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6664 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,525 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach była publikacja inflacji CPI z USA – dynamika r/r wyniosła 2,1 proc. wobec oczekiwanych 1,9 proc., co skokowo podbiło oczekiwania na marcowy ruch ze strony FED. Dolar od dłuższego czasu jest jednak w defensywie, a więc lokalne podbicie kursu zostało wykorzystane do zajęcia pozycji krótkich, co w konsekwencji wywindowało EUR/USD do okolic 1,2465 USD.

Również na PLN obserwowaliśmy podwyższoną zmienność z udanym finiszem sesji, gdzie CHF/PLN oscyluje blisko 3,58 PLN, a USD/PLN poniżej 3,33 PLN. W kraju poznaliśmy wstępne dane dot. dynamiki PKB za IV, która wyniosła 5,1 proc. (oczek. 5,2 proc.) oraz 1 proc. (sezonowo wyrównane) vs spodziewane 1,2 proc. W obydwóch kategoriach otrzymaliśmy więc mocne wskazania, jednak nie tak dobre jak spodziewał się rynek.

Szeroki konsensus rynkowy zakłada, iż szczyt koniunktury mamy już za sobą, a kolejne kw. przyniosą lekkie wyhamowanie i stabilizację na, wciąż mocnych, poziomach. Z szerszego punktu widzenia obserwujemy podbicie wyceny PLN na większości zestawień, co najpewniej ponownie sprowadzi nas w okolice wsparć, gdzie nastąpi konsolidacja.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy finalny odczyt inflacji CPI dla gospodarki polskiej za styczeń. Rynek spodziewa się (zgodnie ze wskazaniem wstępnym) dynamiki 1,9 proc. r/r. Ponadto na szerokim rynku inwestorzy skupią się na wystąpieniach oficjeli z EBC oraz popołudniowej serii danych makro z USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN zmierza w stronę wsparcia na 4,1380 PLN, USD/PLN znalazł się ponownie w strefie wsparcia 3,30-3,33 PLN, a CHF/PLN znajduje się „kosmetycznie” poniżej 3,60 PLN. Siła PLN jest obecnie ściśle zależna od zachowania i słabości USD.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)