Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rogalski: Czas na ważne dane o inflacji w Niemczech

Rogalski: Czas na ważne dane o inflacji w Niemczech

Eurostrefa: Ważną figurą są dzisiaj szacunki nt. inflacji HICP w Niemczech za styczeń, które poznamy o godz. 14:00 (mediana zakłada spadek o 1,0 proc. m/m, oraz wzrost o 0,4 proc. r/r). Jutro opublikowane zostaną szacunki z Hiszpanii, a także dla całej strefy euro.

Naszym zdaniem: Od rana napływają pojedyncze dane z niemieckich landów, które posłużą do zbiorczego odczytu o godz. 14:00. Na bazie informacji z Saksonii, Brandenburgii, Hesji, Bawarii, czy Nadrenii Północnej-Westfalii trudno oczekiwać, aby dzisiejszy popołudniowy odczyt mógł negatywnie rozczarować. Trudno jednak ocenić, czy podobnie będzie jutro o godz. 11:00, kiedy to poznamy dane dla całej strefy euro.

Poza inflacją na rynek napływają też inne dane. Dzisiaj Komisja Europejska opublikowała dane nt. indeksów nastrojów, które okazały się słabsze od oczekiwań – główny wskaźnik spadł w styczniu do 105 pkt. z 106,7 pkt. Wcześniej mieliśmy też gorsze odczyty nt. sprzedaży detalicznej w Hiszpanii (wzrost w grudniu o 2,2 proc. r/r). Reasumując, dane potwierdzają to, co mówił szef ECB (ryzyka dla wzrostu gospodarczego rosną). Niemniej rynek, który już w dużej mierze zdyskontował możliwe, kolejne cięcie stopy depozytowej na posiedzeniu 10 marca i nadal rozważa, o ile mógłby wzrosnąć program QE, potrzebne byłyby mocniejsze preteksty w postaci wyraźniejszego spadku inflacji, aby móc pchnąć wycenę euro w dół.

Z kolei sam EUR/USD po tym jak jeszcze wczoraj rano złamał opór przy 1,0860, kontynuuje wzrosty (dzisiaj testowany był opór przy 1,0926). Nie są one jednak nazbyt dynamiczne, chociaż nie można wykluczyć scenariusza w którym w perspektywie kilku dni przetestujemy okolice styczniowych maksimów 1,0960-85.
DM BOŚ

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Czytaj także
Polecane galerie