Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: Stabilizacja złotego. Bez niespodzianek w RPP

2
Podziel się

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.

Ryczko: Stabilizacja złotego. Bez niespodzianek w RPP
bDSfDvrF

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi nieznacznie słabszego złotego.

W dalszym ciągu jednak ruch ten odbywa się w ramach stabilizacji przy 4,10 CHF/PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4425 PLN za euro, 4,0051 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1082 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1962 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,874% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło stabilizację kursu złotego, pomimo pogorszenia nastrojów na szerokim rynku. Pod presją ponownie znalazł się brytyjski funt i tamtejsze aktywa, co powiązane zostało z doniesieniami o wstrzymaniu wypłat kilku funduszy nieruchomości z UK.

bDSfDvrH

W konsekwencji obserwowaliśmy spadki na rynkach kontraktów na indeksy, surowce oraz podbicie presji podażowej na walutach EM. Wydarzeniem sesji na rynku krajowym było zakończenie pierwszego posiedzenia RPP pod przewodnictwem A. Glapińskiego. Obyło się bez większych niespodzianek, gdyż powszechnie oczekuje się, iż Rada utrzyma aktualny poziom stóp (1,5% referencyjna) aż do połowy 2017r.

Dodatkowo ostatnie wydarzenia w Europie wskazują, iż termin ten może zostać dodatkowo wydłużony. Warto jednak odnotować, iż w projekcji makro NBP nastąpiło obniżenie prognozy wzrostu PKB na 2016r. do ok. 2,6-3,8% (3,2%). Co ciekawe w opinii członków RPP dynamika ta będzie jednak bardziej zbliżona do 3,6%, czyli poziomów zbliżonych do prognoz MFW dla Polski.

W szerszym ujęciu rynek tkwi w stanie niepewności – z jednej strony inwestorzy otrząsnęli się już z szoku po wynikach referendum w Wlk. Brytanii, z drugiej jednak w dalszym ciągu ciężko nakreślić domyślny scenariusz Brexit'u i jego wpływ na Europę z politycznego i gospodarczego punktu widzenia. W przypadku PLN dodatkowo należy mieć na uwadze lokalne czynniki ryzyka w postaci ustawodawstwa oraz zbliżającą się lipcową rewizje ratingu przez Fitch, gdzie możemy być świadkami obniżenia perspektywy.

W trakcie dzisiejszej sesji resort MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 3-6 mld PLN. Poprzedni przetarg został odwołany z uwagi na rynkową panikę po wynikach referendum w Wlk. Brytanii, jednak ostatnie spadki rentowności krajowego długu wskazują, iż możemy spodziewać się solidnego popytu. Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji NBP poda wartość aktywów rezerwowych za czerwiec. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się danym dot. produkcji przemysłowej (m.in. Niemcy oraz UK) oraz popołudniowym wskazaniom z USA (raport ADP, raport Challengera, wnioski o zasiłek).

bDSfDvrN

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie próby osłabienia PLN wobec głównych dewiz. Zarówno na CHF/PLN jak i EUR/PLN widoczne są lokalne podbicia kursu, które przynoszą górne cienie świec dziennych. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się obecnie dalsza stabilizacja kursu blisko 4,10 CHF/PLN oraz 4,44 EUR/PLN. Wyjątek stanowi oczywiście zestawienie z funtem, gdzie wczorajsza sesja przyniosła spadek do najniższych poziomów od czerwca 2014r.

bDSfDvsi
komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(2)
george
5 lata temu
Gdy czytam o "opiniach" ciemniaków z RPP, to zastanawiam się, czy i kiedy doczekamy się ekonomistów choć w połowie miary Oskara Lange. W obecnej sytuacji kompletnego odejścia od pryncypiów tej dyscypliny ku bałwochwalczemu czczeniu liberalizmu, widzę tylko ciemność w tunelu.
maria
5 lata temu
zlotowka niech pada- i tak nie ma wartoscizadnej--100zl zarobic ciezko ale troche kupisz do jedzenia i po 100wie a gdzie oplaty--ktore sa duze-ogrzewanie coraz drozsze NO ale jak OPEC czy inni do GJ dodaja 12 pozycji na sponsorow a UKOIK na to przyzwala to skandal dla mnie-podwyzka energii wody powinna byc tylko w uzasadnionych przypadkach po scislej kalkulacji kosztow A teraz jest na widzi mi sie podwyzszyc-wiec nie ma zadnych regulacji i nadzoru a urzedasow ilu trzeba utrzymac