Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: Złoty pod coraz większą presją

0
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.

Ryczko: Złoty pod coraz większą presją

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji kwotowań złotego.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3464 PLN za euro, 3,9720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0173 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 6,0075 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu ponownie wzrosły, gdzie w przypadku papierów 10-letnich jesteśmy już powyżej poziomu 3,00%.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło ograniczone spadki na złotym w relacji do dolara amerykańskiego oraz funta szterlinga. Ruchy te należało traktować jednak jako korektę wcześniejszego umocnienia PLN na tych zestawieniach. Na pozostałych parach złoty pozostawał stabilny, pozytywnie różnicując się na tle wyraźnie zniżkującego węgierskiego forinta.

Warto jednak wspomnieć, iż pomimo relatywnie udanej aukcji długu, polskie obligacji pozostawały pod presją podaży co przyniosło wybicie powyżej 3,00% na papierach 10-letnich. W szerszym ujęciu nastroje wokół długu oraz PLN pozostają umiarkowanie negatywne z uwagi na ostatnie rozczarowanie działaniami EBC. W przypadku złotego należy dodatkowo mieć świadomość zbliżającego się posiedzenia FED oraz utrzymującego się ryzyka politycznego w kraju. Wśród ciekawych informacji z kraju warto wspomnieć, iż zgodnie z sygnałami z rządu temat pomocy frankowiczom zostanie przesunięty na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Zakładać można, iż po opodatkowaniu aktywów bankowych rząd powstrzyma się przed dalszymi działaniami w obawie przed doporowadzeniem do kryzysu w sektorze bankowym. Ponadto warto wspomnieć o ciekawej wypowiedzi przedstawiciela RPP. J. Osiatyński potwierdził rynkowe założenia o prawdopodobnym wyjściu inflacji CPI powyżej 0,00% w pierwszym kwartale 2016r.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy poznają jedynie dane dot. handlu zagranicznego w I-X publikowane przez GUS. Na szerokim rynku inwestorzy zwrócą przede wszystkim uwagę na popołudniowe dane z USA, gdzie poznamy wskazanie m.in. dot. sprzedaży detalicznej czy inflacji PPI. Ponadto w Strefie Euro odbędzie się przetarg LTRO.

Z rynkowego punktu widzenia należy powtórzyć, iż na parach EUR/PLN oraz CHF/PLN obserwujemy próby wyjścia wyżej i potencjalnego ruchu w kierunku 4,40 PLN oraz 4,07 PLN. W przypadku USD/PLN oraz GBP/PLN kursy odreagowały ostatnie umocnienie PLN.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)