Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
18.09.2015 08:21

Ryczko: Złoty umacnia się wobec dolara po decyzji Fed

Poranny komentarz analityka do bieżącej sytuacji na rynku walutowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie wczorajszego umocnienia PLN wobec USD na bazie ruchu po FED.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1926 PLN za euro, 3,6792 PLN w relacji do dolara amerykańskiego, 3,8273 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,7266 PLN względem funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,031% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło dość ograniczoną reakcję na zakończenie posiedzenia FED. Najmocniejszy ruch obserwowaliśmy na wycenie USD/PLN, gdzie kurs spadł o ok. 5-gr. Teoretycznie więc słabszy dolar mógł się stać pretekstem do rozegrania w górę walut EM, jednak na pozostałych parach PLN kursy pozostawały stabilne – mocniejszą reakcję możemy więc zobaczyć dopiero dziś podczas sesji w Europie.

Wczorajsze posiedzenie FED nie przyniosło większych zaskoczeń, gdyż FOMC nie zdecydowało się podważyć stóp pierwszy raz od blisko 9-lat. Zgodnie z oczekiwaniami obawy dot. światowej gospodarki (głównie Chin) przeważyły relatywnie dobre wskazania makro z USA. Ponadto J. Yellen zdecydowała się obniżyć długoterminowe prognozy dla wzrostu w USA, co dodatkowo uderzyło w wycenę USD. Teoretycznie jednak nie zmieniło się tak dużo, gdyż z komunikatu wynika, iż stopy i tak zostaną podwyższone do końca roku. Z praktycznego punktu widzenia powstało jednak środowisko mogące lokalnie premiować wybrane waluty EM czy koszyk CEE, ponieważ podwyżka stóp w USA odłożona została na kolejne miesiące.

W trakcie dzisiejszej brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS zaprezentuje jedynie dane dot. wyników finansowych banków w I półroczu. Również szeroki kalendarz makro pozostanie dziś bez większego znaczenia, gdyż inwestorzy w Europie dyskontowa będą wczorajsze posiedzenie FED.

Z rynkowego punktu widzenia potencjalna kontynuacja zwyżek na głównej parze walutowej powinna wesprzeć kwotowania PLN, przynajmniej w relacji do USD oraz CHF. Kurs USD/PLN znalazł się blisko wsparcia na 3,6525 PLN, którego sforsowanie otwierałoby drogę do testu najniższych poziomów od maja br.

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz