Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ryczko: Złoty wyhamował umocnienie wobec dolara i funta

Ryczko: Złoty wyhamował umocnienie wobec dolara i funta

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego.

Polska waluta wyhamowała umocnienie wobec GBP oraz USD. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,4190 PLN za euro, 3,9107 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0123 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6522 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,136% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta, w skali tygodnia, w dalszym ciągu zachowuje się dość stabilnie na tle koszyka CEE. Dodatkowo w przypadku zestawienia z dolarem amerykańskim złoty jest najmocniejszy od końca 2015r. należy jednak zaznaczyć, iż jest to wynikiem spadku wyceny USD na szerokim rynku z uwagi na oddalenie perspektyw podwyżek stóp przez FED.

Z drugiej strony pewna stabilizacja na walutach CEE, w tym PLN, może być odebrana jako niespodzianka z uwagi globalny wzrost awersji do ryzyka na rynkach. Podobny scenariusz obserwujemy na lokalnych indeksach oraz rynku długu, co wskazuje najprawdopodobniej na fakt, iż aktywa powiązane z CEE przede wszystkim nie są obecnie w centrum wydarzeń dot. zawirowań na rynku ropy, europejskiego sektora bankowego czy Chin.

Dodatkowo należy jednak wspomnieć, iż stosunkowo negatywnie odebrana została wczorajsza decyzja Riksbanku o dalszym obniżeniu stóp (ujemne), co ponownie podbiło obawy o globalny wzrost gospodarczy. W kraju czekamy na ewentualny ruch ze strony RPP, gdzie możliwe jest, iż Rada dokona lekkiej korekty poziomu stopy referencyjnej (marzec) z uwagi na przedłużający się okres deflacji w Polsce oraz wcześniejsze, prawdopodobne dostosowanie polityki przez ECB.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy pakiet danych z GUS. Najważniejszą publikacją wydaje się szybki szacunek PKB za IV kw. dla Polski, gdzie rynek spodziewa się odczytu na poziomie 3,9% r/r. Dodatkowo Poznamy dziś dane finalne dane dot. inflacji CPI za styczeń, gdzie oczekuje się utrzymania -0,5% r/r. Ponadto NBP zaprezentuje dziś dane dot. bilansu płatniczego w grudniu, a MF poda wartości podaży na aukcję 32-tyg. bonów skarbowych (1-2 mld PLN).

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia wczorajszej sesji wskazują, iż lokalnie możemy obserwować próby osłabienia złotego wobec zagranicznych dewiz. Trend aprecjacyjny wobec USD i GBP zaczyna wyhamowywać, a kwotowania EUR/PLN próbują odreagowywać z okolic 4,40 PLN.
DM BOŚ

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Czytaj także
Polecane galerie