Notowania

Rynek walutowy śledzi doniesienia ze szczytu UE

Inwestorzy czekają obecnie na wyniki trwającego szczytu UE ws. Brexit’u.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji na wycenie złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3900 zł za euro, 3,9804 zł wobec franka szwajcarskiego, 3,9478 zł względem dolara amerykańskiego oraz 5,6584 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,969 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło istotniejszych zmian na wycenie krajowej waluty. Nastroje wokół złotego są relatywnie lepsze, po tym jak zmalało prawdopodobieństwo wprowadzenia prezydenckiej ustawy dot. franków szwajcarskich, jednak przede wszystkim wydaje się, iż inwestorzy zagraniczni są obecnie mało zainteresowani walutami rynków Europy Środkowo-Wschodniej w świetle ostatnich impulsów na szerokim rynku.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja na rynku długu, gdzie MF przeprowadziło wczoraj kolejną udaną (12 mld popytu na aukcji podstawowej) aukcję długu. Duża część inwestorów zagranicznych „gra” pod prawdopodobne zwiększenie programu QE przez EBC w marcu, stąd popyt na dług (rentowności 10-letnich bundów 0,21 proc.).

W kraju nie otrzymaliśmy istotniejszych publikacji ani wydarzeń. Minutes z ostatniego posiedzenia RPP nie przyniosły zaskoczeń – opinie dot. podwyżek, obniżek czy utrzymania stóp na bieżącym poziomie. Warto ponadto wspomnieć o powołaniu przez Prezydenta dwóch nowych członków RPP – Ł. Hardta oraz K. Zubelewicza – którzy zostali względnie pozytywnie ocenieni przez ekonomistów. W szerszym ujęciu koniec tygodnia nie powinien doprowadzić do istotniejszej zmiany na wycenie polskiej waluty. Inwestorzy czekają obecnie na wyniki trwającego szczytu UE ws. Brexit'u, co może lokalnie przekładać się na zmiany kwotowań GBP/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. NBP poda jedynie dane dot. aktywów i pasywów w walutach obcych. Również szeroki kalendarz makro nie zawiera kluczowych pozycji fundamentalnych. Inwestorzy najprawdopodobniej skupieni będą na trwającym szczycie UE i ocenie sygnałów w zakresie zmiany prawdopodobieństwa Brexitu.

Z rynkowego punktu widzenia ostatnie godziny nie przyniosły istotniejszych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych walut. Kwotowania USD/PLN i GBP/PLN ustabilizowały się blisko lokalnych oporów, jednak w dalszym ciągu są to zestawienia z potencjałem do odreagowania. W przypadku EUR/PLN oraz CHF/PLN kursy wyhamowały ostatnie spadki wskazując na spadek zainteresowania wokół złotego.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz