Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ważne decyzje w Grecji. Tak reaguje złoty

0
Podziel się:

Poranny komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.

Ważne decyzje w Grecji. Tak reaguje złoty
bEJFJpyZ

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji polskiej waluty, pomimo zaakceptowania przez Grecję propozycji wierzycieli.

Złoty kwotowany jest przez inwestorów następująco: 4,1260 PLN za euro, 3,7714 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9580 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8967 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,045% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło większych ruchów na polskiej walucie. Złoty pozostawał stabilny, pomimo postępujących spadków na wycenie głównej pary walutowej. Również krajowe dane dot. inflacji CPI (-0,8% r/r) nie skłoniły inwestorów do bardziej wzmożonego handlu. Uczestnicy rynku zakładali, iż zgodnie z zapowiedziami, Tsiprasowi uda się przeforsować propozycje wierzycieli przez grecki parlament. Scenariusz ten został zrealizowany, jednak doszło do wyłamu w Syrizie, co w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo rozpisania przedterminowych wyborów w Grecji.

bEJFJpzb

Ponadto obserwujemy utrzymanie wysokie wyceny dolara na rynku z uwagi na napływające dane fundamentalne oraz potwierdzenie ze strony J. Yellen, iż FED jest na „dobrej drodze” do podwyżek stóp procentowych. W konsekwencji PLN nie zdołał się w ostatnich dniach istotnie umocnić wobec USD, zyskując jedynie ok. 5-gr na bazie optymizmu związanego z Grecją. W szerszym kontekście wydaje się, iż umocnienie PLN jak i innych walut EM zostało wyhamowane wraz z ustąpieniem optymizmu ws. Grecji. Inwestorzy śledzą obecnie doniesienia z USA, gdzie spekulacje nt. podwyżek stóp procentowych są negatywnym czynnikiem dla rynków wschodzących.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS zaprezentuje dane dot. wynagrodzeń i zatrudnienia w czerwcu. Ponadto NBP przedstawi dane dot. inflacji bazowej również za czerwiec. W zakresie pierwszych wskaźników oczekiwane są wartości 4,1% r/r oraz 1,1%. W przypadku inflacji bazowej rynek spodziewa się lekkiego spadku wskaźnika do 0,35% wobec 0,4% uprzednio. Wczorajsza prognoza MF zakłada jednak spadek inflacji bazowej do 0,1-0,2% r/r. Dzisiejsze dane najprawdopodobniej nie przełożą się istotnie na rynek PLN, który w większym stopniu śledzić może wydarzenia na głównej parze walutowej, które zależeć będą m.in. od dzisiejszej decyzji i konferencji EBC.

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia ostatnich godzin nie przyniosły większych zmian na parach związanych z PLN. EUR/PLN stabilizuje się po ok. 10-gr spadku na bazie wydarzeń związanych z Grecją. Warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysokie wyceny USD/PLN oraz GBP/PLN, gdzie generalnie ciężko mówić o mocniejszym PLN. Jest to jednak pochodną utrzymywania się wysokiej wyceny ww. walut na szerokim rynku, gdzie inwestorzy spekulują pod podwyżki stóp procentowych zarówno w USA jak i UK.

bEJFJpzC
komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)