Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty kontynuuje lekkie wzrosty. Dynamika pozostaje ograniczona

0
Podziel się:

Poranny, wtorkowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN, chociaż skala umocnienia i jego dynamika pozostają ograniczone.

Złoty kontynuuje lekkie wzrosty. Dynamika pozostaje ograniczona

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2847 PLN za euro, 3,6714 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8067 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8255 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,254 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym nie przyniosły istotniejszych zmian. Eurodolar pozostaje w konsolidacji 1,1550-1,1700 USD, co nie sprzyja większym zmianom na walutach EM. Aktualnie obserwujemy odbicie dolara za sprawą wzrostu rentowności amerykańskiego długu. Co ciekawe ostatnie decyzje dot. nałożenia kolejnych ceł i taryf na towary z Chin nie przełożyły się znacząco na rynek FX.

Częściowo oczywiście wynika to z faktu, iż ruch ten był spodziewany – trudno jednak nie odnieść wrażenia, iż inwestorzy przyzwyczaili się już do eskalacji wojny handlowej i dopiero realny wpływ ww. wydarzeń na dynamikę wzrostu może przynieść skokowy wzrost awersji do ryzyka. Regionalnie warto wspomnieć o posiedzeniu Banku Węgier, który docelowo podbił kwotowania forinta. Instytucja zasugerowała, iż gotowa jest na podwyższenie stóp jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Sam PLN pozostaje relatywnie stabilny, kontynuując lekkie wzrosty z poprzedniego tygodnia. Ostatnie słabsze dane nie znajdują odzwierciedlania w handlu z uwagi na stanowisko RPP. W konsekwencji głównym czynnikiem warunkującym handel na PLN pozostaje wpływ rynku bazowego (głównie EUR/USD).

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane GUS dot. produkcji przemysłowej za sierpień, gdzie rynkowy konsensus wynosi ok. 5,2 proc. r/r. Ponadto mamy powiązane wskazanie PPI oraz odczyt koniunktury konsumenckiej za wrzesień. Na szerokim rynku mamy pakiet danych z USA oraz odczyty inflacyjne z UK.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na PLN nie uległy większym zmianom. Złoty kontynuuje lekkie umocnienie, a kurs CHF/PLN testuje istotną strefę wsparcia na 3,79-3,80 PLN.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.