Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty korzysta z poprawy nastrojów wokół rynków wschodzących

0
Podziel się:

Wydarzenia ostatnich godzin na rynku walutowym sprzyjały dalszym próbom umocnienia złotego.

Złoty korzysta z poprawy nastrojów wokół rynków wschodzących

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi nieznacznie mocniejszego złotego wobec zagranicznych dewiz, po tym jak wczorajsza publikacja zapisków FED spowodowała spadek wyceny dolara na rynku. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2204 złotych za euro, 3,7394 złotych wobec dolara amerykańskiego, 3,8706 złotych względem franka szwajcarskiego oraz 5,7452 złotych w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,671 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzenia ostatnich godzin na rynku walutowym sprzyjały dalszym próbom umocnienia złotego. Początek handlu mijał jednak pod znakiem lokalnych prób realizacji zysków, co przyniosło lekkie spadki na giełdach oraz walutach EM. Ostatecznie jednak bardziej ryzykowne aktywa znów spotkały się z aktywnym popytem dodatkowo wspartym publikacją zapisków FED z wrześniowego posiedzenia, podczas którego FOMC nie podwyższył stóp procentowych. Z dokumentu wynika, iż FED obawia się o wpływ globalnej koniunktury na wzrost gospodarczy w USA, ale większość decydentów i tak sygnalizowała podwyżki przed końcem roku. Obraz ten jest jednak niekompletny, gdyż posiedzenie to miało miejsce przed zaskakująco słabym odczycie NFP, który istotnie ograniczył prawdopodobieństwo takiego scenariusza przed końcem roku. W konsekwencji nastroje wokół walut rynków wschodzących pozostają optymistyczne, co częściowo przekłada się również na wyceny walut CEE. Oczywiście skala ruchu jest tutaj mniejsza, gdyż koszyk ten nie znajdował się wcześniej
pod taką presją na tureckiej lirze czy rosyjskim rublu.

Na rynku obserwujemy postępujące umocnienie złotego wobec najważniejszych dewiz, chociaż w tle obecne są niepokoje dotyczące tzw. ryzyka politycznego, związanego ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Ponadto warto wspomnieć o nieco słabszej sesji na rynku długu, gdzie aukcja zamiany w wykonaniu MF przyniosła wzrost podaży na rynku wtórnym.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej istotnych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Również szeroki kalendarz makro nie posiada dziś zbyt ważkich wskazań makro – ewentualnie można zwrócić uwagę na popołudniowe wystąpienia przedstawicieli FED (D. Lockhart oraz C. Evans).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy kontynuację wzrostu wyceny złotego wobec większości zagranicznych walut. Złoty kontynuuje impuls wzrostowy wobec EUR, USD oraz CHF pozostają w lokalnej konsolidacji w relacji do GBP. W przypadku EUR/PLN możemy oczekiwać próby zejścia do okolic 4,20 PLN, w przypadku USD/PLN zbliżamy się do dolnego ograniczenia 3,7060 PLN. W przypadku CHF/PLN widoczna jest lekka presja na spadki w kierunku 3,83 PLN.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)