Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Złoty nieco słabszy po sporym umocnieniu

Złoty nieco słabszy po sporym umocnieniu

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN po wczorajszym lekkim osłabieniu. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3363 zł za euro, 3,9588 zł wobec dolara amerykańskiego, 3,9919 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6044 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu podskoczyły powyżej 3,00 proc. (3,02 proc.) w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku złotego przyniosły lekką korektę wcześniejszego umocnienia krajowej waluty m.in. wobec euro, gdzie kurs EUR/PLN testował 8-tygodniowe minima. Nastroje na szerokim rynku pozostawały jednak dobre, co sugeruje, iż wczorajsze zachowanie naszej waluty można traktować jako realizację zysków z blisko 20-groszowego ruchu na EUR/PLN.

Zupełnie inaczej prezentowała się sytuacja na innych polskich aktywach, gdzie GPW zanotowała udaną sesję przy podbitych obrotach, a aukcja długu MF spotkała się z dużym popytem. Słabszy złoty przy relatywnie dobrych nastrojach na rynku odbił się na wycenie PLN/HUF (spadek o 0,62 proc.), gdzie węgierski forint zyskuje na bazie oczekiwań co do podwyżki ratingu przez Moody's. Nie zmienia to jednak szerszego układu wokół PLN/HUF, gdzie złoty powinien pozytywnie wyróżniać się z uwagi na potencjalne różnice w oczekiwanej polityce monetarnej (RPP zapowiedziała utrzymanie stóp, podczas gdy MNB może dalej luzować). W szerszym ujęciu dzisiejsza sesja podporządkowana będzie popołudniowemu odczytowi NFP z gospodarki amerykańskiej.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy czekać będą przede wszystkim na godz. 14:30 kiedy poznamy odczyt NFP za luty. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 190 tys. wobec 151 tys. uprzednio. Dzisiejsze dane będą oczywiście rozpatrywane poprzez pryzmat potencjalnych działań FED w kolejnych kwartałach.

Z rynkowego punktu widzenia na większości zestawień powiązanych z PLN widoczne są próby lekkiego osłabienia krajowej waluty. EUR/PLN znalazł wsparcie w rejonie 4,3180 PLN podczas gdy GBP/PLN wyhamował wzrosty (z uwagi na słabsze dane z UK) w okolicy 5,60 PLN. USD/PLN w dalszym ciągu znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, jednak widoczne są próby powrotu do okolic 3,93 PLN.

DM BOŚ

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Czytaj także
Polecane galerie
squun
188.125.251.* 2016-03-04 09:08
"Spółka zarobiła mniej przede wszystkim ze względu na spadające ceny gazu i ropy naftowej."

Przecież właśnie niby pod to spółka rosła, że jak niska cena paliw to jest okazja do wyższej marży na pośrednictwie.