Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Złoty stabilny, pomimo wydarzeń w Europie

Złoty stabilny, pomimo wydarzeń w Europie

Środowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2531 zł za euro, 3,8947 zł wobec franka szwajcarskiego, 3,7951 zł względem dolara amerykańskiego oraz 5,3847 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,853 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku walutowym nie przyniosły większych zmian na wycenie złotego, pomimo wstrząsających wydarzeń w Brukseli. Lokalnie obserwowaliśmy jedynie lekkie spadki na złotym, gdzie ruch ten nie został ostatecznie podtrzymany. Podobnie sytuacja przedstawiała się na szerokim rynku, gdzie transfery w kierunku franka szwajcarskiego oraz jena dość szybko wygasły, a walutą która najbardziej ucierpiała był brytyjski funt, gdzie inwestorzy uznali, iż podbija to prawdopodobieństwo Brexitu podczas czerwcowego referendum.

Polska waluta pozostaje stabilny w okresie przedświątecznym, gdzie tradycyjnie będziemy obserwować spadającą aktywność obrotu. Warto również wspomnieć o wyraźnej kontynuacji trendu wzrostowego PLN wobec pozostałych składowych koszyka CEE. Wczorajsza decyzja MNB o obniżeniu 1-dniowej stopy depozytowej do -0,05% wspiera scenariusz dalszego pozytywnego różnicowania się złotego na tle forinta. Same perspektywy lokalnej polityki monetarnej również wydają się korzystne, gdzie MNB oraz CNB wskazują na dalsze luzowanie, podczas gdy RPP sygnalizuje raczej utrzymanie stóp na bieżących poziomach.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. stopy bezrobocia w marcu (10,3%) oraz koniunktury konsumenckiej również przygotowanej przez GUS. Na szerokim rynku uwagę inwestorów w dalszym ciągu przykuwać mogą następstwa wczorajszych wydarzeń w Brukseli. Ponadto warto bliżej przyjrzeć się bliżej wystąpieniu J. Weidmanna z „Buby” z uwagi na jego dość jastrzębie poglądy.

Z rynkowego punktu widzenia pary związane z złotym stabilizują się. Wyjątek stanowi GBP/PLN, gdzie kurs utrzymuje trend spadkowy na bazie obaw związanych z Brexitem. W przypadku USD/PLN obserwujemy lokalne próby podbicia kursu, ale w dłuższej perspektywie duża formacja RGR wspiera dalszy scenariusz spadkowy.

DM BOŚ

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Czytaj także
Polecane galerie