Notowania

Złoty ustabilizował się wobec dolara oraz funta

Zobacz, ile kosztują najważniejsze waluty w stosunku do złotego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, który ustabilizował się wobec większości dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2498 zł za euro, 3,9668 zł wobec dolara amerykańskiego, 6,0576 zł względem funta szterlinga oraz 3,9134 zł w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,761 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego i długu nie przyniosło większych zmian. Brak mocniejszych ruchów na złotym traktować należy pozytywnie, gdyż oznacza to, iż trend deprecjacyjny wobec dolara amerykańskiego czy funta szterlinga uległ, przynajmniej chwilowo, wyczerpaniu. W obydwu przypadkach jest to wynikiem sytuacji na szerokim rynku, gdzie słabsze dane makro zaszkodziły funtowi, a dolar znalazł się pod presją po tym jak publikacja zapisków Fed nie przyniosła wybicia powyżej 7-miesięcznych maksimów.

Polskiej walucie nie zaszkodziły również lokalne, słabsze wskazania makro m.in. dotyczące produkcji przemysłowej za październik. Rynek dość neutralnie odniósł się do dynamiki 2,4 proc. rok do roku, gdyż wartość ta została zaniżona głównie czynnikami sezonowymi. W szerszym ujęciu nastroje wokół złotego pozostają raczej neutralno-negatywne z uwagi na czynniki lokalne (potencjalne luzowanie fiskalne oraz monetarne) oraz zewnętrzne (wyczekiwanie na podwyżkę FED). Czynnikiem stabilizującym pozostaje tutaj założenie, iż EBC zdecyduje się w grudniu na zwiększenie programu QE, co krótkoterminowo może również wesprzeć waluty CEE.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej istotnych publikacji makro z Polski. GUS zaprezentuje jedynie dane dot. koniunktury konsumenckiej oraz w przemyśle, budownictwie, handlu oraz usługach za listopad. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się porannym wystąpieniom przedstawicieli EBC, w tym M. Draghiego o godz. 9:00.

Z rynkowego punktu widzenia widocznym jest, iż trendy wzrostowe na USD/PLN oraz GBP/PLN uległy chwilowemu wyczerpaniu. Brak mocniejszej korekty utrzymuje jednak zagrożenie wybicia powyżej 4,00 zł przy pierwszym podbiciu awersji do ryzyka na rynkach. W przypadku EUR/PLN kurs oscyluje poniżej oporu na 4,25 zł. CHF/PLN odreagowuje z okolic wsparcia ma 3,90 CHF, co stanowi również dolne ograniczenie ostatniej konsolidacji.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz