Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Kursy walut. Wakacyjny marazm na koniec sierpnia

0
Podziel się:

Czwartek przyniósł kontynuację dość niskiej zmienności na rynkach globalnych i to pomimo teoretycznie dość mocnych impulsów, jakie pojawiły się w drugiej połowie dnia. Dzisiejsze wystąpienie Powella nie powinno kompletnie niczego zmienić.

Kursy walut. Wakacyjny marazm na koniec sierpnia
Kursy walut. Wakacyjny marazm na koniec sierpnia. (Adobe Stock)

Wczoraj przez dużą część dnia na rynkach panowała sielanka – jak przez ogromną większość mijających wakacji. Zmącona została dopiero popołudniem przez dwie wiadomości, które pojawiły się niemal równolegle.

Po pierwsze, media doniosły o ofiarach śmiertelnych wśród obywateli USA w Afganistanie w atakach bombowych. Amerykanie przegrali w Afganistanie z kretesem. Nie z talibami, ale z Pekinem, tyle że to już zupełnie inna historia, z natury tych strategicznych, których rynek często nie dostrzega, gdyż nie przekładają się bezpośrednio na wyniki spółek.

Dlatego pomimo całej medialnej uwagi rynki do tej pory w ogóle nie reagowały na te doniesienia i nie sądzę, aby to miało się zmienić. Jednocześnie Robert Kaplan, szef regionalnego Fed z Dallas zapowiedział rychłe ogłoszenie dobrze skomunikowanego ograniczenia dodruku.

Zobacz także: Minister Czarnek będzie nadzorował rozwój atomu w Polsce. Kurtyka: oczywista współpraca

Nie byłoby w tym nic dziwnego bo Kaplan - jeden z ostatnich głosów rozsądku w Fed – od pewnego czasu nawołuje od zakończenia dodruku, ale oczywiście jest w zdecydowanej mniejszości.

Tym niemniej ta wypowiedź nie zabrzmiała jak jego opinia a przekazanie konsensusu w Fed. Tak czy owak na rynkach widzieliśmy pewien ruch, przede wszystkim spadek notowań akcji i niewielkie umocnienie dolara. Ruchy te jednak były nieduże i już zostały częściowo skorygowane.

Jak wspominałem we wcześniejszych komentarzach konferencja w Jackson Hole nie powinna przynieść żadnych istotnych zmian i wszystko coraz bardziej na to wskazuje. Opublikowana agenda jest niezwykle uboga – poza Powellem nie ma tam żadnego znaczącego przedstawiciela bankowości centralnej.

A i sam Powell będzie mieć tylko powitalną przemowę, zapewne nie dłuższą niż 20 minut. Z pewnością nie jest to dogodny moment na zakomunikowanie zmian w polityce – należy spodziewać się miałkiego wystąpienia o tym, jak to Fed nie wspiera ożywienia.

Rynki więcej uwagi poświęcają już tematowi drugiej kadencji Powella (obecna kończy się w lutym przyszłego roku), która wydaje się coraz bardziej prawdopodobna.

Tymczasem dane z początku tygodnia o problemach po stronie podażowej przeszły niezauważone, a wiele wskazuje na to, że zostaną one jeszcze wzmocnione. Tak należy odczytywać informację z TSMC o podniesieniu cen półprzewodników o 10-20proc.

Złoty zaczyna piątek spokojnie. O 8:40 euro kosztuje 4,5713 złotego, dolar 3,8856 złotego, frank 4,2404 złotego, zaś funt 5,3258 złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(0)