Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty traci na pozytywnym sentymencie wobec dolara

4
Podziel się:

Głównym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie publikacja inflacji w USA. Odczyt wyższy od oczekiwań rynkowych może przyczynić się do umocnienia dolara. Na pozytywnym sentymencie wokół amerykańskiej waluty tracił złoty, który dodatkowo ulega osłabieniu z powodu gołębiego nastawienia NBP.

Kursy walut. Złoty traci na pozytywnym sentymencie wobec dolara
Złoty traci na pozytywnym sentymencie wobec dolara. (Adobe Stock)
bEJXvOvF

Podczas poniedziałkowej sesji umacniający się dolar (kurs eurodolara spadł poniżej 1,18) pośrednio osłabił złotego. Notowania złotego zakończyły handel blisko 4,55 za euro i 3,86 za dolara.

Tydzień rozpoczął się mocniejszym akcentem dolara, który kontynuuje umocnienie na bazie lekkiego sentymentu "risk-off" motywowanego obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego w USA przez amerykańskie banki inwestycyjne.

Co więcej, ponad 7 mln Amerykanów straciło przyznane 18 miesięcy wcześniej przez Demokratów socjalne zapomogi, co powinno skutkować powrotem do miejsc pracy a więc wyższym odczytem raportu NFP, niezbędnym do możliwego ogłoszenia taperingu przez Fed na listopadowym posiedzeniu.

bEJXvOvH
Zobacz także: Ceny żywności i usług w górę. Prof. Orłowski: Niepokojący trend, a NBP nic nie robi

Z kolei na najbliższe posiedzenie 22 września może być ciekawe ze względu na publikację wrześniowych projekcji makroekonomicznych. Dodatkowym aspektem będzie zarysowanie kształtu tzw. ,,dotsów". Rynek dowie się, czy część jastrzębich członków Rezerwy Federalnej jest skłonna podnieść stopy procentowe wcześniej niż zakładano na posiedzeniu w czerwcu.

Mniejszy wpływ na trajektorię pary eurodolara mają w ostatnim czasie wydarzenia ze strefy euro. Brak konkretnych informacji odnośnie rekalibracji programu PEPP oraz nadchodzące wybory do niemieckiego Bundestagu, w którym przoduje partia SPD z kandydatem M. Shulzem na czele (sondaże pokazują prawdopodobny koniec ery kanclerz Angeli Merkel) stanowi symboliczny wpływ na notowania eurodolara.

bEJXvOvN

Kurs złotego

Głównym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie publikacja miary inflacji CPI w USA. Wyższy odczyt od oczekiwań rynkowych może przyczynić się do utrzymania mocniejszych notowań dolara, co będzie stanowiło przeszkodę walutom rynków wschodzących.

Na pozytywnym sentymencie wokół dolara tracił złoty, który dodatkowo ulega osłabieniu z powodu czynników lokalnych. Gołębie nastawienie NBP, podczas gdy pozostałe banki centralne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej normalizują politykę pieniężną, odcina notowania złotego wobec euro oraz pozostałych par ze złotym od głębszych spadków.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJXvOwi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
sssssssss
miesiąc temu
oni do ostatnich dni będą drukować aby zostać przy korycie aż już wszyscy zobaczą, że te pieniądze nie mają żadnej wartości- jak chleb będzie po 20 albo 50 zł, ale mimo wszystko wyborców trzeba im pogratulować, to wyjątkowa nacja
myszka
miesiąc temu
Czy teraz pan Glapiński wymieni kolejna posiadłość z rosyjskim oligarchą? Kolejny cel został osiągnięty.
Manybank90
miesiąc temu
NBP nic nie osłabił to efekty inflacja która widoczna jest na walutach NBP wykłada miliony EUR co tydzień by osłabić waluty ale efekt jest tylko chwilowy
bEJXvOwj
Lena
miesiąc temu
NBP nic nie robi, nie podnosi stóp procentowych kradnąc oszczędności ciułających latami aby mieli choć trochę kasy na stare lata o pochówku nie wspomnę.