Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe banknoty w strefie euro

49
Podziel się

Do obiegu weszły nowe banknoty o nominale 100 i 200 euro. Są lepiej zabezpieczone, co powinno utrudnić życie fałszerzom pieniędzy.

Nowe banknoty w strefie euro
(Materiały prasowe, Europejski Bank Centralny)
bDSHalvV

Obywatele państw unijnych muszą się przyzwyczaić do nowego wyglądu banknotów o wartości 100 i 200 euro. Te zostały po raz pierwszy zaprezentowane publicznie w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem.

Więcej bezpieczeństwa dzięki "Europie"

Jak wyjaśnia EBC, nowe banknoty zostały lepiej zabezpieczone przed sfałszowaniem. Umieszczono na nich między innymi tak zwaną "szmaragdową liczba". Gdy oglądamy je pod kątem, oznaczenie nominału banknotu zmienia kolor ze szmaragdowego na niebieski.

Nowym elementem jest hologram z satelitami, w górnej części srebrnego paska. Podczas oglądania banknotu pod kątem widać małe symbole € wokół nominału. Gdy pada na nie światło, symbole stają się ostrzejsze. Są też inne zabezpieczenia, rozpoznawane przez urządzenia gotówkowe i testery.

bDSHalvX

Umieszczony na banknotach znak wodny przedstawia grecką boginię Europę, która dała nazwę serii tych banknotów – "Europa". Portret tej królewskiej córki i kochanki boga Zeusa został skopiowany z liczącej 2000 lat wazy, wystawionej w paryskim Luwrze.

Pierwsze banknoty z serii "Europa", o wartości 5 euro, weszły do obiegu w maju 2013 roku. We wrześniu 2014 roku pojawiły się banknoty 10-eurowe, a w kwietniu 2017 roku banknoty o nominale 50 euro. Także one zostały zabezpieczone przed sfałszowaniem staranniej w porównaniu z banknotami pierwszej serii.

Ostateczne pożegnanie z pięćsetkami

bDSHalwd

Na mocy decyzji rady Europejskiego Banku Centralnego, banknoty o nominale 500 euro nie będą na razie produkowane. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że w ten sposób uda się ograniczyć finansowanie terroryzmu oraz pracy na czarno. Czy tak się rzeczywiście stanie, pozostaje kwestią sporną. Znajdujące się już w obiegu banknoty 500-eurowe pozostają oczywiście ważnym środkiem płatniczym i można je wymieniać bez żadnych ograniczeń.

Ważność zachowują także banknoty z pierwszej serii. Będą jednak stopniowo wycofywane z obiegu przez banki emisyjne.

To i owo trzeba będzie teraz zmienić

Zanim nowe banknoty o nominale 100 i 200 euro znajdą się w bankomatach i kasach sklepowych, banki i handel detaliczny muszą przystosować do nich swoje urządzenia i personel. To samo dotyczy najrozmaitszych automatów.

Po wprowadzeniu w maju 2013 roku nowych banknotów o nominale 5 euro na początku wystąpiły problemy z posługiwaniem się nimi w wielu parkomatach w całej Europie. Jak się okazało, oprogramowanie nie zostało odpowiednio wcześniej zaktualizowane. Tym razem z góry nastawiono się na pewien okres przejściowy, żeby uniknąć podobnych kłopotów z nowymi setkami i dwusetkami.

bDSHalwe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSHalwy
euro
pieniądze
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(49)
ziti
2 lata temu
Z pięćsetkami w Niemczech był problem - wszyscy bali się fałszywek i nikt nie chciał banknotu przyjąć, tłumacząc się, że nie ma drobnych do wydania - musiałem rozmienić w banku. Lepiej nie przyjmować nominałów powyżej setki, bo będziecie mieli kłopot.
lol
2 lata temu
no to polaki beda mogli pensje i emerytury wymienic na 2 banknoty 200 eur
Historyk pien...
2 lata temu
Przecież przeciętny Kowalski za boga nie odróżni oryginału od fałszywki, więc po co ten zabieg ?
bDSHalwz
cyrk nie unia
2 lata temu
W niemczech zaplacilem banknotem o nominale 500€, cyrk na kolkach. Przyszlo dwoch ochraniarzy, ktorzy weieli banknot, po okolo 10 minutach przyszli z 5 banknotami 100 € i powiedzieli ze teraz moge zaplacic !
MZA
2 lata temu
Życzę wszystkim jak najwięcej € w portfelach.
...
Następna strona