Notowania

Pieniądze znikną z naszych portfeli. "Gotówka nie jest niczym fajnym"

- Przyjdzie taki czas, że gotówka zniknie - stwierdził w programie "Biznes mówi" Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polski. Zastrzegł jednak, że potrzebna do tego będzie współpraca biznesu i rządów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Przemysław Gdański w studio "Biznes mówi" (Fot: Biznes mówi)

Dyskusje o tym, czy ludzkość potrzebuje gotówki toczą się wśród ekspertów od dłuższego czasu. Coraz częściej przecież nasze pieniądze nie mają formy banknotów czy bilonu, ale cyfrowego zapisu gdzieś na serwerze banku. Gdy płacimy za towary nie musimy nawet zamieniać tego zapisu w realne pieniądze – po prostu przykładamy kawałek plastiku do czytnika. Dostajemy towar, a bank odpowiednio pomniejsza stan naszego konta.

- Przyjdzie taki czas, że gotówka zniknie, ale nie sądzę, by była to kwestia 5 czy 7 lat. Żeby mogła jednak zniknąć konieczne będą wysiłki nie tylko banków, ale i rządów – ocenił w rozmowie z Mikołajem Kunicą prezes BNP Paribas Przemysław Gdański.

- Gotówka nie jest niczym fajnym – jest droga w obsłudze, można ją zgubić, łatwo ją ukraść a do tego służy korupcji i innym nielegalnym procederom – dodał Gdański po czym zaczął wyliczać zalety odejścia od obrotu gotówkowego.

Polacy do kraju wysyłają miliardy złotych zarobione na Wyspach
Polacy przez 14 lat wysłali z Wlk. Brytanii do Polski blisko 45 mld zł

- Pełna digitalizacja wpłynęłaby pozytywnie na budżet państwa, zmniejszyłaby koszty obsługi i byłaby wygodna dla klientów – powiedział. Za przykład podał samego siebie.

– Gdy wychodzę z domu, biorę ze sobą jedynie smartfona, w którym mam kilka kart i aplikacje transportowe. Niczego więcej mi nie potrzeba. Do tego akceptacja płatności bezgotówkowych w Polsce i na świecie jest coraz większa - wyjaśnił i przyznał, że banki zrozumiały, że smartfony coraz częściej stają się podstawowym narzędziem do komunikacji z nimi wychodzącej od klientów. I nie miał na myśli wykonania połączenia telefonicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

heheMarzenie bankierów - panować nad wszystkimi naszymi pieniędzmi.

27-05-2019

fffa co jeśli nie chce mieć konta w żadnym banku?

27-05-2019

wiitylko gotówka dlaczego przykład daje santander i jego ciągłe awarie

Rozwiń komentarze (66)