Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rzecznik rządu: infolinia NFZ ws. dostępności leków

10
Podziel się

Od przyszłego tygodnia zacznie działać infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, za pomocą której będzie można uzyskać informacje dotyczące dostępności poszczególnych leków - zapowiada rzecznik rządu.

Od przyszłego tygodnia zacznie działać infolinia NFZ, za pomocą której będzie można uzyskać informacje dotyczące dostępności poszczególnych leków
Od przyszłego tygodnia zacznie działać infolinia NFZ, za pomocą której będzie można uzyskać informacje dotyczące dostępności poszczególnych leków (iStock.com)
bDYAmuJh

Uruchomienie specjalnej infolinii to odpowiedź na narastające problemy z dostępem do niektórych leków.

Jeszcze w kwietniu na ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce było 288 pozycji. Obecnie jest ich już 324. Najgorzej jest z lekami stosowanymi przez cierpiących na schorzenia tarczycy, cukrzycę i choroby serca.

Jak informował na antenie Polsat News rzecznik rządu, problemy z dostępnością leków na choroby tarczycy wynikały głównie z problemami z ich produkcją. Te mają niedługo zniknąć, a produkcja - jak zapewniał Piotr Müller - zostanie wznowiona.

bDYAmuJj
Zobacz także: Oglądaj też: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom

- Problemem jest również koordynacja wiedzy na temat tego, co się znajduje w której aptece, dlatego też od przyszłego tygodnia Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomi specjalną infolinię, na której będzie można się dowiedzieć, gdzie dany lek się znajduje - powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, na antenie Polsat News.

O trudną sytuację na rynku leków Müller obwiniał też działania tzw. mafii lekowych.

bDYAmuJp

- Część z tych działań miała charakter zorganizowany i tutaj odpowiednie organy ścigania już podejmują działania, aby takie elementy wyeliminować - powiedział rzecznik rządu.

Działania, o których mówił Piotr Müller, to m.in. nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne)
, która ma przeciwdziałać nielegalnemu wytwarzaniu i dystrybucji leków oraz ich skupowi z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.

Nowela wprowadza zakaz skupowania leków od sprzedawców detalicznych przez hurtownie. W nowelizacji ustawy jednoznacznie wskazano, że celem działania ogólnodostępnych aptek jest bezpośrednie zaopatrywanie obywateli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYAmuJK
wiadomości
pieniądze
KOMENTARZE
(10)
trzeźwy
2 lata temu
To działanie ma charakter jedynie propagandowy przecież infolinia nie sprzeda leku a informacja dla chorego ze Śląska że lek jest w Suwałkach też za bardzo nie pomoże.
XXI wiek
2 lata temu
Nam potrzebne są leki a nie infolinia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
POLAK
2 lata temu
I mieszkaniec Suwałk dowie się że lek którego szuka jest dostępny w Wałbrzychu!!! Brawo Wy!!!
bDYAmuJL
Nikt
2 lata temu
Czyli jak się oddzwonię to dowiem się ile dni zostało mi do odejścia do domu Pana zdążę może dać dyspozycje ws pochówku. Piękna broda panie ministrze, brawo barber.
MZ
2 lata temu
Od konsultantki otrzymasz odpowiedź, że te leki są ale za granicą.