Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bitcoin wystrzelił w górę. Pomógł juan?

2
Podziel się:

Przez ostatni weekend cena cyfrowej waluty bitcoin wzrosła o prawie 20 proc. z 460 dolarów do 530 w poniedziałek rano.

Bitcoin wystrzelił w górę. Pomógł juan?
(PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews)

Jest to najwyższa cena kryptowaluty od sierpnia 2014. Powszechnie uważa się, że za wzrosty odpowiedzialne jest osłabienie juana, jednak eksperci mają również inne teorie.

Przez ostatnie tygodnie i większość pierwszej połowy 2016 roku cena cyfrowej waluty była niezwykle stabilna. W czwartek cena bitcoina na polskiej giełdzie BitBay wynosiła 1600 zł, przez weekend wartość ta wzrosła do około 2100 zł.

_ - _Są trzy przyczyny: wnioski z analizy technicznej, spodziewane wzrosty ceny ze względu na zbliżający się halving oraz zbieg w czasie kilku czynników dotyczących tajnych zastosowań kryptotechnologii: ethereum, DAO oraz coraz poważniejsze testy blockchainów – uważa dr Krzysztof Piech ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – Mówi się też o osłabieniu juana: widać, że najpierw do wzrostu cen dochodzi w Chinach, a później na innych giełdach. Ale czy deprecjacja juana była przyczyną wzrostu ceny bitcoina? Czas pokaże.

W minionym tygodniu, po szczycie grupy G7, Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,5455 wobec wcześniejszego 6,5510. Spowodowało to osłabienie Juana, do najniższego poziomu od lutego. Chcąc nie doprowadzić do dalszego osłabiania waluty, rząd Chin zaostrzył niedawno kontrolę kapitału, która nie pozwala na swobodny przepływ pieniądza poza kraj.

Ograniczenia te, w połączeniu z osłabieniem juana, mogą pomóc wyjaśnić wzrost popytu na bitcoin. W przeciągu ostatniego miesiąca chińska waluta odpowiedzialna była za 94 proc. wszystkich wymian bitcoinów. Różnice w kursie pomiędzy giełdą amerykańską a chińską widoczne są na pierwszy rzut oka. Cena cyfrowej waluty na giełdzie chińskiej jest wyższa średnio o 70 dolarów.

Inna teoria sugeruje, że wzrost może być spowodowany zbliżającym się spadkiem emisji bitcoina, który nastąpi za 41 dni. Bitcoin od początku został zaprogramowany w taki sposób, żeby jego emisja spadała o połowę co cztery lata, aż do zera, kiedy zostanie osiągnięty ostateczny poziom 21 milionów monet w obiegu. Początkowo co każde 10 minut emitowane było 50 bitcoinów, obecnie jest to 25, a za niewiele ponad miesiąc wartość ta spadnie do 12,5. Aktualnie każdego dnia powstaje 3750 nowych bitcoinów, niedługo wartość ta spadnie o połowę. Dzisiaj w obiegu jest 15,600,975 BTC, które dają kapitalizację rynkową w wysokości około 8,36 miliarda dolarów.

"Jednym z najbardziej fascynujących aspektów narracji bitcoina jest trajektoria jego ceny. Od jego powstania siedem lat temu, ta abstrakcyjna waluta, która istnieje tylko jako kod komputerowy i/albo w małej, ale zaciekłej zbiorowej świadomości, urosła od zupełnie bezwartościowej, do wycenianej na 450 dolarów za jednego bitcoina"_ _– pisała kilka dni temu Laura Shin dla Forbesa.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Sliwa elw
11 miesięcy temu
Xno czyli obecnie NANO stary XRB raiblocks jest teraz po 0,66 $ 9 sierpnia 23’
12Kol
3 lata temu
Bardzo ciekawy art podający ceny Bitcoina 4 lata wstecz... Żenujący art.