Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bitcoin
31.07.2015 14:04

Bitcoinowy fundusz walutowy? Francuski bank będzie pierwszy

BNP Paribas przeprowadza beta testy włączenia oferty inwestowania w cyfrową walutę przez oddział w Paryżu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jonathan Waller / Flickr CC BY 2.0))

IBTimes UK, powołując się na swoje źródło w największym francuskim banku - BNP Paribas, poinformował, że bank przeprowadza beta-testy mające na celu włączenie bitcoina do funduszy walutowych jednego z oddziałów w Paryżu.

Oficjalne oświadczenie ma pojawić się niedługo, tymczasem dużo więcej emocji wzbudza sama technologia łańcucha bloków.

Informator IBTimes powiedział: - Przyglądamy się technologii blockchain i temu, w jaki sposób może być wykorzystana w celu procesów potransakcyjnych, w celu przyśpieszenia potencjalnych rzeczy i zmniejszenia kosztów, ale mamy bardzo wiele projektów i wszystkie są testowane.

Nasdaq OMG Group Inc. idzie o krok dalej i już teraz zapowiada wprowadzenie technologii stojącej za bitcoinem na swojej giełdzie już w ostatnim kwartale tego roku. Dyrektor generalny Nasdaq powiedział w rozmowie z agencją Bloomberga, że „korzyści dla branży są ogromne i nie mogą być ignorowane”.

Profesjonaliści z Wall Street w niedawnej ankiecie dla Greenwich Associates niemal jednogłośnie stwierdzili, że blockchain może być wykorzystywany w branży finansowej. Już teraz wiele instytucji finansowych aktywnie przygląda się rozwiązaniom wykorzystującym rozproszoną księgowość. 47 proc. respondentów powiedziało, że ich firmy przyglądają się technologii łańcucha bloków.

Niektóre z czołowych banków, w tym Citibank, próbują nawet stworzyć własny blockchain w celu przyśpieszenia płatności i rozliczeń. Santander Bank, 10. największy bank na świecie, znalazł ponad 25 możliwości użycia nowej technologii w tradycyjnych systemach bankowych. Santander jest także współautorem raportu, w którym stwierdzono, że implementacja technologii łańcucha bloków może zmniejszyć koszta bankowe nawet o 20 miliardów dolarów.

Singapurski bank DBS był nawet gospodarzem majowego blockchainowego hackathonu sponsorowanego przez IBM, a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A., (BBVA) miał spory udział w 75-milionowej inwestycji w firmę Bitcoinową Coinbase, natomiast bank Goldman Sachs zainwestował 50 milionów dolarów w kolejną firmę z branży kryptowalut Circle Ins.

Brytyjski bank Barclays poszedł jeszcze dalej i uruchomił swój akcelerator startupów, Barclays Accelerator, który dedykowany jest FinTechowi i startupom związanym z blockchainem. Dzięki inkubacji Safello, Atlas Card i Blocktraders, bank zbada przypadki użycia technologii blockchain, które mogłyby przekształcić tradycyjne systemy bankowe.

Estońki bank LHV eksperymentował z technologią, używając Colored Coins, certyfikatów depozytu opartych na bitcoinie. Bank stwierdził w swoich badaniach, że „bitcoinowy blockchain jest najstarszym, najlepiej przetestowanym i bezpiecznym [kryptografia klucza publicznego], a zarazem nadaje się do naszych obecnych aplikacji”.

Integracji bitcoinowego modelu próbował także bank New York Mellon, niemiecki Fidor Bank zintegrował się z giełdą bitcoin.de, a CBW Bank jest partnerem Ripple – innej cyfrowej waluty. Dwa największe banki w Australii: Westpac i Commonwealth Bank of Australia również nawiązały partnerstwo z Ripple Labs w celu włączenia technologii blockchain do ich systemów. Commonwealth Bank of Australia chce wykorzystać protokół Ripple w celu wprowadzenia szybkich przelewów międzynarodowych.

W połowie lipca jedna z największych giełd bitcoinowych i procesor płatności Coinbase opublikował raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniego roku ilość portfeli bitcoinowych wzrosła z 5 do 10 milionów. W tym 3,1 miliona to użytkownicy Coinbase, a 3,8 miliona osób korzysta z portfela blockchain.info. Dzienna ilość transakcji bitcoinowych wzrosła w ciągu roku o 94 proc. z 60,590 w lipcu 2014 do około 110,000 w lipcu 2015. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w bitcoinowe startupy zostało zainwestowanych ponad 397 milionów dolarów, jest to więcej niż w całym 2014 roku.

Tagi: bitcoin, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz