Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON: Najstarsi żołnierze dostaną podwyżki

0
Podziel się:

Zgodnie z expose premier Kopacz, od 2015 r. wzrośnie dodatek za długoletnią służbę wojskową - poinformował resort obrony na Twitterze.

Expose Ewy Kopacz
Expose Ewy Kopacz (Stanislaw Kowalczuk/East News)

Coroczną podwyżkę dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy przewiduje rozporządzenie szefa MON, które właśnie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zmianę tę, dotyczącą ok. 30 proc. wojskowych, zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.

_ Zgodnie z expose premier Kopacz, od 2015 r. wzrośnie dodatek za długoletnią służbę wojskową _ - poinformowało MON na Twitterze. Dodatek za długoletnią służbę obecnie wynosi - i po zmianach nadal będzie wynosił - 300 zł plus pewien procent należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego.

Zgodnie z rozporządzeniem, po 15 latach służby dodatek będzie podwyższany o 1 proc. kwoty uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby. Maksymalny poziom dodatku określono na 35 proc. uposażenia zasadniczego (po 35 latach służby), czyli o 5 proc. więcej niż obecny górny pułap.

Do tej pory żołnierz, który służył dłużej niż 15 lat, kolejną podwyżkę dodatku za długoletnią służbę otrzymywał po 20 latach w wojsku (z 15 do 20 proc. uposażenia zasadniczego). Kolejna podwyżka dodatku następowała po 25 latach służby - do 25 proc., a ostatnia - po 30 latach do 30 proc.

Średnie uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych ze stażem służby powyżej 15 lat wynosi 4 tys. zł brutto (dla oficerów średnio niecałe 5 tys. zł, dla podoficerów - 3,3 tys. zł). Po 15 latach służby żołnierz otrzymuje więc co miesiąc średnio 900 zł brutto dodatku za długoletnią służbę (tj. 300 zł plus 15 proc. z 4 tys. zł, czyli 600 zł). Po wejściu w życie rozporządzenia każdy kolejny rok służby będzie oznaczał wzrost dodatku średnio o 40 zł brutto.

Wzrost wydatków na dodatki dla żołnierzy o 39 mln zł, według MON, nie doprowadzi do wzrostu wydatków na uposażenia; kwota ta została wygospodarowana w wyniku zmniejszania się liczby oficerów, a zwiększania liczby szeregowych.

Zmiany obejmą około 30 tys. żołnierzy, czyli niemal jedną trzecią sił zbrojnych. Nowe zasady przyznawania dodatku mają motywować żołnierzy do pozostawania w służbie. Bez zmian pozostaną zasady naliczania dodatku za długoletnią służbę dla żołnierzy, których staż w wojsku wynosi mniej niż 15 lat. Co trzy lata dodatek będzie rósł o trzy procent uposażenia zasadniczego - od trzech procent po trzech latach służby, do 15 procent po 15 latach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/189/m325821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kopaczometr---czyli-ile-obietnic-spelni-nowa,167,0,1653671.html) *Kopaczometr - czyli ile obietnic spełni nowa premier * Donald Tusk spełnił nieco ponad połowę zapowiedzi z expose. Czy jego następczyni będzie lepsza?
Rozporządzenie przewiduje też wprowadzenie nowych dodatków funkcyjnych dla tych żołnierzy, którym na uczelniach lub w instytutach badawczych powierzono funkcje jednoosobowego organu uczelni lub instytutu (np. rektora lub dyrektora) albo kierownika jednostki organizacyjnej lub ich zastępców. Taki żołnierz będzie otrzymywał dotychczasowe uposażenie, ale z tytułu pełnienia funkcji otrzyma dodatek.

W dokumencie zapisano też drobniejsze zmiany dodatków specjalnych dla pilotów-instruktorów oraz dodatków służbowych dla lekarzy, dentystów i kontrolerów ruchu lotniczego. Doprecyzowano też przepisy dotyczące przyznawania dodatku specjalnego i służbowego w ostatnim miesiącu służby. Rozporządzenia ministra obrony w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, opublikowane w Dzienniku Ustaw w środę, wejdzie w życie po 14 dniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna obietnica premier. Tym razem dla... - _ Będziecie mieli swojego marszałka, swoje wnioski, rozporządzenia, a nawet"projekty ustaw. To stanie się tradycją _ - zapewniła Ewa Kopacz
To spodobało się Niemcom w expose Kopacz Media zwracają uwagę na pragmatyczne podejście w polityce zagranicznej i liczne obietnice w polityce wewnętrznej.
Wszyscy wygrali, nie ma przegranych? Liderzy partyjni podsumowali wybory Według sondażu exit-poll PiS odniósł pierwsze zwycięstwo od 9 lat. PSL świętuje, a Platforma...
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)