Notowania

banknot
22.05.2015 14:37

Nowe monety od NBP. Bank wypuścił kolejną z serii "Odkryj Polskę"

Pięciozłotówki upamiętniające Kanał Bydgoski weszły do obiegu w piątek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NBP)

Kanał Bydgoski na monecie kolekcjonerskiej. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu trzecią okolicznościową monetę pięciozłotową z serii "Odkryj Polskę".

Barbara Jaroszek z NBP powiedziała, że choć mamy do czynienia z monetą kolekcjonerską, można nią płacić w sklepie, ponieważ ma taką samą specyfikację, jak monety obiegowe.

- Rewers monety przedstawia jedną ze śluz Kanału Bydgoskiego oraz spichrze nad rzeką Brdą, a awers – wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Moneta "Kanał Bydgoski" będzie wyemitowana w nakładzie do 1,2 miliona sztuk. Podobnie jak obiegowe monety pięciozłotowe, również te okolicznościowe zbudowane są z pierścienia wykonanego z miedzioniklu i rdzenia z brązalu - wyjaśnia NBP na swojej stronie.

Jak dodaje, Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773-1774, jest najstarszym czynnym do dnia dzisiejszego śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski. Połączył dorzecza Wisły i Odry poprzez ich dopływy - Noteć i Brdę. W 2005 roku Kanał został wpisany na listę zabytków województwa kujawsko-pomorskiego, a w 2014 roku – Roku Kanału Bydgoskiego – rozpoczęto starania o uznanie go za pomnik historii i wpisanie na listę UNESCO.

Pięciozłotówki upamiętniające Kanał Bydgoski weszły do obiegu w piątek. NBP przypomina, że kolejna emisja monet kolekcjonerskich zaplanowana jest na 2 czerwca. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone srebrne dwudziestozłotówki "Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim" z serii "Zabytki Kultury w Polsce".

W ramach serii "Odkryj Polskę" pierwsza moneta, "25 lat wolności", została wyemitowana w maju 2014 roku. Druga była moneta "Zamek Królewski w Warszawie" z listopada 2014 roku.

Przypomnijmy, że kilka dni temu banknot z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego został uznany za najlepszy na świecie. 20-złotowy pieniądz wyemitowany z okazji "100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich" został doceniony na międzynarodowej konferencji Currency Conference w kanadyjskim Vancouver. Razem z okolicznościowymi banknotami wyemitowanymi przez banki Szkocji i Nigerii został uznany za najlepszy na świecie. To już drugie wyróżnienie dla tego pieniądza - dwa miesiące temu dostał nagrodę za grafikę i poziom zabezpieczeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Plastikowy banknot z Józefem Piłsudskim Banknot _ 100 rocznica utworzenia Legionów Polskich _ jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP.
Dane NBP. Polska gospodarka ma się dobrze Według banku centralnego, istotny wpływ na silny wzrost eksportu miał handel obejmujący towary pochodzące z przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego.
Najbardziej niezwykłe banknoty świata. Słonie, małpy i statki towarowe To tylko niektóre z elementów uhonorowanych obecnością na banknotach. Zobacz najbardziej niezwykłe waluty świata.
Tagi: banknot, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz