Notowania

waluty
09.05.2018 14:24

Złoty przetrwał zamieszanie z Iranem. Odrabia wcześniejsze straty

Sytuacja ciągle jednak nie jest jednoznaczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
W środę złoty jest górą w starciu z dolarem.

Dolar, euro i frank w kilka godzin niespodziewanie potaniały o kilka groszy. Choć początkowo, po kontrowersyjnej decyzji Donalda Trumpa w sprawie Iranu, wyraźnie drożały. Sytuacja ciągle jednak nie jest jednoznaczna.

Zerwanie umowy między USA i Iranem wywołało początkowo sporą nerwowość na rynkach finansowych. Szczególnie widoczne było to w przypadku ropy naftowej, której Iran jest ważnym producentem. W środę cena baryłki skoczyła do najwyższego poziomu od 2014 roku.

Można było mieć duże obawy o sytuację polskiej waluty, która w ostatnim czasie raziła słabością. Faktycznie pierwszą reakcją na kontrowersyjną decyzję prezydenta Trumpa był wyraźny wzrost kursów zagranicznych walut. Dolar jeszcze w środę przed południem sięgał 3,63 zł wobec 3,54 zł notowanych na początku tygodnia.

Złoty osłabiał się mniej więcej do godziny 9:00. Wtedy sytuacja się odwróciła i dolar, ale także euro czy frank zaczęły tanieć. Trend ten utrzymuje się od kilku godzin. W efekcie za amerykańską walutę zapłacimy obecnie około 3,59 zł. Kurs euro zszedł z 4,29 do 4,26 zł, a franka z 3,62 do 3,58 zł.

Obserwuj bieżące notowania najważniejszych walut

Widać więc, że pierwsze emocje wśród inwestorów opadły, a przynajmniej nastawienie do złotego lekko się poprawiło. Z resztą nie tylko nasza waluta stara się odrabiać straty do dolara. W górę idzie też euro.

- Paliwo do dalszego umocnienia dolara zaczyna się kończyć, a korekta wartości jest coraz bliżej - komentuje Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Ekspert zauważa, że sytuacja jest niejednoznaczna. Iran może twierdzić, że porozumienie z 2015 roku nadal działa, gdyż wycofały się tylko Stany Zjednoczone. Porozumienie zawarły jeszcze także Chiny, Rosja, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. W podobnym tonie wypowiadają się unijni dyplomaci.

Dolar - najważniejsza waluta świata

- Kluczowe jest teraz to, jaką presję będą chciały wywrzeć USA na tych, którzy będą dalej handlować z Teheranem, tak jak dotychczas. Warto wspomnieć o tym, że Biały Dom ma narzędzie w postaci możliwości nakładania stawek celnych na swoich partnerów, który to mechanizm został już przetestowany kilka tygodni temu. UE trafiła czasowo na listę krajów wyłączonych z wyższych stawek na eksport stali i aluminium do USA i teoretycznie może się to zmienić. Tym samym czysto teoretycznie może pojawić się ryzyko, że przy okazji Iranu powrócą nam obawy o wojny handlowe - ostrzega Rogalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: waluty, forex, wiadomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2018

hyhodrabia? chyba patrzymy na różne wykresy

09-05-2018

dżijzasOdrobił 2 grosze ! Bauhahaaa!!!

09-05-2018

Obywatel GCTak,tak... Złoty pręży muskuły.....już to przerabialismy ha ha ha :-))

Rozwiń komentarze (5)