Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Ktoś zaczarował nam złotego. Dobre podsumowanie tygodnia

23
Podziel się:

Złoty kończy tydzień w dobrym stylu i w piątek drugi dzień z rzędu umacniał się wobec wszystkich głównych walut. Piątek przyniósł lekkie umocnienie złotego wobec euro, ale wyraźniejsze względem dolara i funta. Około godz. 18.10 w piątek za euro trzeba było zapłacić 4,29 zł, za dolara 4,07 zł, za franka 4,02 zł, a za funta 4,98 zł.

Ktoś zaczarował nam złotego. Dobre podsumowanie tygodnia
(Bartosz Wawryszuk)

Złoty kończy tydzień w dobrym stylu, w piątek drugi dzień z rzędu umacniał się wobec wszystkich głównych walut. Przyniósł on lekkie umocnienie złotego wobec euro, ale wyraźniejsze względem dolara i funta. Około godz. 18.10 w piątek za euro trzeba było zapłacić 4,29 zł, za dolara 4,07 zł, za franka 4,02 zł, a za funta 4,98 zł.

Rafał Sadoch z DM mBanku podkreśla, że złoty "w mniejszym stopniu zyskiwał wobec euro, gdyż para EUR/PLN spadła jedynie do 4,29. W podobnej skali złoty jeszcze zyskał wobec franka szwajcarskiego. Większe ruchy można zaobserwować było na pozostałych parach. Wobec dolara oraz funta szterlinga polska waluta umocniła się już o przeszło 3 grosze" - zauważył Sadoch.

Jego zdaniem euro było w piątek relatywnie silne. W kierunku umocnienia wspólnej waluty oddziaływały nowe sondaże, jakie pojawiły się przed francuskimi wyborami prezydenckimi, w których po raz pierwszy na drugie miejsce spadła eurosceptyczna kandydatka Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Sadoch wskazał na korektę dolara przed zaplanowanym na piątkowy wieczór przemówieniem szefowej Fed Janet Yellen, które może jeszcze zmienić sytuację na notowania USD/PLN w końcówce sesji. "Brytyjska waluta w dniu dzisiejszym traciła w związku z publikacją słabszych od oczekiwań danych PMI, odzwierciedlających kształt koniunktury w sektorze usługowym. Choć dane cały czas wskazują na poprawiającą się aktywność, to jednak słabnie jej dynamika, co odbierane jest jako pierwsze sygnały spowolnienia wynikającego z Brexitu" - poinformował analityk.

Jego zdaniem, abstrahując od sytuacji związanej z głównymi walutami, złoty prezentuje się względnie stabilnie, a największym ryzykiem obarczone są w tym momencie notowania USD/PLN. Jeżeli zmaterializuje się marcowa podwyżka stóp w USA, możemy mieć do czynienia ze wzrostem powyżej poziomu 4,10.

Także Konrad Ryczko z DM BOŚ zwrócił uwagę, że ostatnia sesja tego tygodnia przyniosła nam utrzymanie podwyższonej zmienności na wycenie złotego. Około godziny 15.30 zauważył lekki wzrost wartości złotego, który umacniał się głównie wobec dolara i funta.

"Uwaga rynków pozostaje skupiona na perspektywach polityki monetarnej w USA, z uwagi na podbicie oczekiwań co do marcowej podwyżki. W konsekwencji na istotności zyskują wystąpienia przedstawicieli Fed, jak m.in. wieczorne Janet Yellen. Lokalnie przyszły tydzień przyniesie nam posiedzenie RPP, jednak szeroki konsensus rynkowy nie zakłada zmian stóp aż do I kw. 2018 r." - dodał.

Jego zdaniem w przyszłym tygodniu uwaga uczestników obrotu skupi się raczej na odniesieniach członków Rady do rosnących wskaźników inflacyjnych.

gospodarka
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Matylda
7 lat temu
Z pewnością jest to robota "niewidzialnej ręki rynku" :)
ja
7 lat temu
Niestety, ale rozdawanie pieniędzy, podnoszenie podatków, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. Frankowicze płaczą. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Słyszeliście o książce "Emeryytura nie jset Ci potrezbna"? opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Tomasz
7 lat temu
Złoty będzie zaczarowany jak będziemy za euro płacić około 2 zł. Wtedy ujawnią się też inne czary: Polacy zjadą z niewolniczej pracy i będą godnie żyć i wspierać gospodarkę swojego kraju. Póki co nie piszcie bzdetów bo narazie złoty to lipa jest... Gdyby jeszcze najniższa pensja wynosiła około 2500 zł netto - to bym myślał inaczej.
osa
7 lat temu
dlaczego podajecie takie teksty.? przecież wyborcy PO i śmiesznego Rysia nie chcą słyszeć o tym że wPolsce ludzie się bogacą, waluta jest stabilna a gospodarka się rozwija. Nie dziwi ich, że jakiś sb_cki generał jęczy że nie przeżyje za 2 tyś bo kiedyś miał 10 tys. emerytury.
Żenada
7 lat temu
Dwa tygodnie minęły znowu,jak od dwóch lat i za dwa tygodnie znowu ktoś zaczaruje,że złoty osłabnie i tak w kółko Miśku.
...
Następna strona